Przejdź do głównej treści

ZUS otwiera okno transferowe

| Marlena Nowicka regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie wielkopolskim | Finanse

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

 

Osoby ubezpieczone, które chciałyby dokonać zmian dotychczasowego podziału składki, powinny przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stosowne oświadczenie – wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Natomiast osoby, które chcą utrzymać dotychczasowy podział składki, nie muszą podejmować żadnych działań.

Oświadczenia dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) oraz w placówkach ZUS. Dokument można przekazać przez PUE ZUS, tradycyjnie pocztą lub złożyć osobiście w placówce ZUS.

Należy pamiętać, że składając deklarację o przekazywaniu części składki do OFE, bądź zmianie OFE na inny Fundusz, konieczne jest zawarcie umowy z wybranym Funduszem.

 

 

Podział składki emerytalnej – czyli o czym decydujemy

Przypomnijmy, składka emerytalna osoby ubezpieczonej wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, czyli np. wynagrodzenia. Składka dzielona jest na I i II filar. 12,22 proc. trafia na konto w ZUS (I filar), a 7,3 proc. na II filar. W ramach II filaru mamy możliwość wyboru, czy chcemy całą składkę przekazać na subkonto prowadzone przez ZUS, czy też podzielić ją na subkonto w ZUS i OFE. Jeśli zdecydujemy się na podział, wówczas na subkonto trafia 4,38 proc. podstawy wymiaru składki, a 2,92 proc. trafia do Otwartego Funduszu Emerytalnego, z którym dana osoba zainteresowana zawarła umowę.

Jeśli ubezpieczony do tej pory nie był członkiem OFE, po raz pierwszy rozpoczął aktywność zawodową i chce przystąpić do OFE, to może teraz złożyć stosowne oświadczenie i w ciągu czterech miesięcy od złożenia oświadczenia, zawrzeć pierwszorazową umowę z OFE, które wybierze.

 

Kto nie składa oświadczenia

Oświadczenia nie składają osoby, które nie chcą zmieniać swojej wcześniejszej decyzji o sposobie podziału składki emerytalnej – dodaje Nowicka - Oświadczenia takiego nie składają również osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. W ich przypadku zaczyna już działać tzw. „suwak bezpieczeństwa”, chroniący środki ubezpieczonych zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. Dlatego na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, OFE zaczyna stopniowo przekazywać zgromadzone u siebie składki do ZUS.

Co istotne, deklaracje, które ubezpieczeni będą składać, dotyczyć będą tylko przyszłych składek. Te, które zostały rozdysponowane, zgodnie z decyzją podjętą podczas poprzedniego okna transferowego, zostają tam, gdzie dana osoba zdecydowała się je odprowadzać. Ostatnie okno transferowe otwarte było w 2016 r. W 2020 r. nie było uruchamiane z powodu pandemii. Kolejne otwarcie za cztery lata, w 2028 r.

 

 

 

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…