Przejdź do głównej treści

Powtarzające się świadczenia niepieniężne - Nowa rzeczywistość dla spółek z o.o.

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Współczesny rynek biznesowy stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań, wymagając elastyczności i innowacyjnych podejść w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań jest stosowanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych, szczególnie w kontekście spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.). Jakie są korzyści oraz procedury związane z tym zjawiskiem?

Wprowadzenie powtarzających się świadczeń niepieniężnych

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najczęściej wybieranych opcji przez przedsiębiorców. W ostatnich latach coraz częściej można zaobserwować trend włączania do umowy spółki klauzul dotyczących powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Co to dokładnie oznacza?

Wymagane elementy i dodatkowe klauzule

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych (ksh), umowa spółki z o.o. musi zawierać podstawowe elementy, takie jak firma i siedziba spółki, przedmiot działalności, kapitał zakładowy oraz informacje o udziałach poszczególnych wspólników. Jednak coraz częściej do umowy dodawane są klauzule określające rodzaj i zakres powtarzających się świadczeń niepieniężnych, do których zobowiązują się wspólnicy spółki.

Korzyści dla wspólników i spółek

Wspólnik zobowiązany do świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki może liczyć na wynagrodzenie, nawet w sytuacji braku zysku spółki. Kluczową kwestią jest jednak to, aby wynagrodzenie to nie przewyższało ustalonych cen lub stawek przyjętych w obrocie.

Procedury i wymagania

Jeśli spółka zdecyduje się na wprowadzenie zmian do umowy, konieczne jest podjęcie odpowiednich uchwał przez wspólników spółki. Zmiana umowy wymaga zwykle większości ⅔ głosów wspólników oraz zgody wszystkich zainteresowanych stron.

Pojęcie niepieniężnych świadczeń

 

Niepieniężne świadczenia na rzecz spółki mogą przybierać różne formy, w tym usługi prawne, szkoleniowe, konsultacyjne, tłumaczenia, dostawy towarów czy usługi informatyczne. Ważne jest jednak, aby były one wykonywane w określonych przedziałach czasu zgodnie z ustaleniami umowy spółki.

Podatkowe aspekty niepieniężnych świadczeń

Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne wzór podlega opodatkowaniu jako dochód z innych źródeł, co oznacza konieczność rozliczenia podatku dochodowego przez wspólnika. Mimo braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, wynagrodzenie to stanowi podstawę opodatkowania.

 

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procen…
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach  zaprasza do udziału w cyklu spotkań informacyjnych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Pierwsze spotkanie w temacie – Wprowadzenie o Krajowego Systemu e-Faktur - odbędzie się 14 lipca br., w godz. od 10:00 do 11:30, na platformie TEAMS.
– ​Polska należy do siedmiu krajów UE, które do tej pory nie wprowadziły jeszcze euro. 
Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że mogą znacząco obniżyć koszty swojego kredytu, a nawet odzyskać część wpłaconych pieniędzy. Wszystko dzięki instytucji prawnej znanej jako sankcja kredytu darmowego (SKD). Choć mechanizm ten istnieje w polskim prawie od lat, dopiero niedawno zaczęto z nie…
Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.