Przejdź do głównej treści

Powtarzające się świadczenia niepieniężne - Nowa rzeczywistość dla spółek z o.o.

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Współczesny rynek biznesowy stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań, wymagając elastyczności i innowacyjnych podejść w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań jest stosowanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych, szczególnie w kontekście spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.). Jakie są korzyści oraz procedury związane z tym zjawiskiem?

Wprowadzenie powtarzających się świadczeń niepieniężnych

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najczęściej wybieranych opcji przez przedsiębiorców. W ostatnich latach coraz częściej można zaobserwować trend włączania do umowy spółki klauzul dotyczących powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Co to dokładnie oznacza?

Wymagane elementy i dodatkowe klauzule

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych (ksh), umowa spółki z o.o. musi zawierać podstawowe elementy, takie jak firma i siedziba spółki, przedmiot działalności, kapitał zakładowy oraz informacje o udziałach poszczególnych wspólników. Jednak coraz częściej do umowy dodawane są klauzule określające rodzaj i zakres powtarzających się świadczeń niepieniężnych, do których zobowiązują się wspólnicy spółki.

Korzyści dla wspólników i spółek

Wspólnik zobowiązany do świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki może liczyć na wynagrodzenie, nawet w sytuacji braku zysku spółki. Kluczową kwestią jest jednak to, aby wynagrodzenie to nie przewyższało ustalonych cen lub stawek przyjętych w obrocie.

Procedury i wymagania

Jeśli spółka zdecyduje się na wprowadzenie zmian do umowy, konieczne jest podjęcie odpowiednich uchwał przez wspólników spółki. Zmiana umowy wymaga zwykle większości ⅔ głosów wspólników oraz zgody wszystkich zainteresowanych stron.

Pojęcie niepieniężnych świadczeń

 

Niepieniężne świadczenia na rzecz spółki mogą przybierać różne formy, w tym usługi prawne, szkoleniowe, konsultacyjne, tłumaczenia, dostawy towarów czy usługi informatyczne. Ważne jest jednak, aby były one wykonywane w określonych przedziałach czasu zgodnie z ustaleniami umowy spółki.

Podatkowe aspekty niepieniężnych świadczeń

Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne wzór podlega opodatkowaniu jako dochód z innych źródeł, co oznacza konieczność rozliczenia podatku dochodowego przez wspólnika. Mimo braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, wynagrodzenie to stanowi podstawę opodatkowania.

 

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…