Przejdź do głównej treści

Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej w PIT

| KAS Wielkopolska | Finanse

Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w PIT.

  • Ulga termomodernizacyjna jest rozwiązaniem tki7726g domów jednorodzinnych.
  • Z ulgi mogą skorzystać trzy grupy podatników.
  • Odliczeń można dokonać w zeznaniu podatkowym

PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28.

Kto może skorzystać z ulgi

„Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego (wolnostojącego, także w zabudowie szeregowej, bliźniaczej lub grupowej), to możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej” - mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Ulga obejmuje podatników podatku PIT opłacających podatek:

  • według skali podatkowej (12% lub 32%),
  • według 19% stawki podatku liniowego,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Kiedy przysługuje ulga

  • Z ulgi skorzystasz, jeśli poniesiesz wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego wymienione w załączniku do rozporządzenia [1].
  • Nie możesz skorzystać z ulgi, jeśli budynek nie jest oddany do użytku (jest w budowie).
  • Czas realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie może przekraczać 3 lat.
  • Odliczyć można wydatek wraz z VAT, o ile nie odliczyłeś tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
  • Gdyby kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, można dokonywać odliczeń przez kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
  • Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały dofinansowane ze środków Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Co jest potrzebne

Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest możliwe po złożeniu odpowiednich dokumentów. Ulgę możesz odliczyć, jeśli posiadasz fakturę wystawioną przez podatnika VAT czynnego.

Podstawą do odliczenia może być również faktura zawierającą podatek od wartości dodanej wystawiona przez podmiot z państwa członkowskiego UE.

Jakie zeznanie złożyć

Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).

[1] Katalog wydatków, które podlegają odliczeniu został określony rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Więcej na temat ulgi termomodernizacyjnej na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...
Od 1 października rodzice złożyli blisko 317 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, co objęło ponad 322 tys. dzieci. Z terenu Wielkopolski takich wniosków wpłynęło prawie 32 tys. Najpopularniejszym świadczeniem jest "Aktywnie w żłobku", dalej „Aktywni rodzice w pracy”, a najmniejs...
W ostatnich latach frankowicze, a więc osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, coraz częściej podejmują działania prawne mające na celu unieważnienie umowy kredytowej. Jednym z banków, który stał się celem takich działań, jest Bank Millenium. W związku z licznymi wyr...
Za bezpieczeństwo finansowe Polaków odpowiada rząd i wiele instytucji. Jedną z nich jest Narodowy Bank Polski. „Polityka pieniężna NBP pozwala elastycznie reagować na sytuacje kryzysowe” - stwierdził Artur Soboń, członek zarządu NBP podczas prelekcji pt. „Złoty, złoto, gotówka.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło.
Podważenie WIBOR-u na masową skalę doprowadziłoby do załamania polskiego systemu bankowego, który jest pierwszym źródłem finansowania dla osób fizycznych i przedsiębiorców w Polsce - wskazał Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, podczas debaty „WIBOR - najważniejszy wskaźnik referencyjn...