Skip to main content

Dlaczego należy dbać o prawidłową archiwizację dokumentów?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Każdy przedsiębiorca z pewnością wie, jak ważną rolę odgrywa archiwizacja w przedsiębiorstwie. Ma ona bezpośredni wpływ na funkcjonowanie każdej placówki, niezależnie od branży. Dlaczego warto dbać o jej prawidłową strukturę? Fachowcy odpowiadają.

Archiwizacja dokumentów - dlaczego należy brać ją pod uwagę?

Archiwizacja dokumentów to proces, który z pewnością powinien być brany pod uwagę przez wielu różnorodnych przedsiębiorców. Tylko wtedy można będzie zyskać wiele różnorodnych korzyści, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie w konkretnej placówce.

Archiwizacja dokumentów to przede wszystkim proces sortowania oraz przechowywania w bezpiecznym miejscu najważniejszych akt. W ten sposób zawsze można mieć gwarancję, że są one w odpowiednich miejscach, które gwarantują im ochronę.

Taka ochrona wynika przede wszystkim z rozporządzenia RODO, które dotyczy bezpośrednio danych osobowych. Jest to ważne dla przedsiębiorców, którzy tworzą tak zwaną bazę danych, która polega na zapisywaniu poufnych informacji na temat klientów.

Realizacja dokumentów może między innymi zwiększyć możliwości przedsiębiorstwa. W ten sposób zyskuje ono przestrzeń do tego, aby można było sporządzać statystyki i nie tylko. Dodatkowo wpływa na sektor księgowy, który zostaje lepiej zorganizowany.

Archiwizowanie dokumentów i sektor księgowy

Archiwizowanie dokumentu z pewnością sprawia, że sektor księgowy może lepiej pracować. Ma na to wpływ między innymi fakt, że dzięki temu można zadbać o lepszą organizację dokumentów związanych z zatrudnieniem pracowników.

Dodatkowo porządkowanie dokumentów może pomóc także w sporządzaniu rozliczeń podatkowych. Są one bardzo ważne, niezależnie od branży. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić wiele cennego czasu.

Archiwizacja dokumentacji zazwyczaj odbywa się na kilka lat. W przypadku dokumentów, które bezpośrednio dotyczą księgowości, będzie to około 5. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że niektóre dokumenty muszą być przechowywane w przedsiębiorstwie nawet do kilkudziesięciu lat.

Taka archiwizacja dokumentów głównie dotyczy spraw związanych z zatrudnieniem kadry. Z pewnością inwestując w archiwizowanie dokumentów za pomocą firm zewnętrznych można usprawnić funkcjonowanie sektora księgowego.

Archiwizowanie dokumentów - jakie zalety ma skorzystanie z usług firm zewnętrznych?

Archiwizacja dokumentów, która odbywa się za pomocą firm zewnętrznych, ma wiele różnorodnych zalet. Należą do nich między innymi:

  • Oszczędność miejsca we własnej firmie
  • Możliwość skutecznego zabezpieczenia dokumentów
  • Szansa na skorzystanie z wielu innych usług, takich jak skanowanie
  • Możliwość uzyskania wielu różnorodnych zaświadczeń

Wszystkie te zalety sprawiają, że z pewnością warto jest korzystać z usług firm zewnętrznych. To właśnie w taki sposób bezpośrednio wpływa się na rozwój w każdej placówce. Warto wziąć to pod uwagę oraz zyskać wiele korzyści, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.