Przejdź do głównej treści

ZUS zaprasza na Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego

Mieszkańcy Wielkopolski oraz województw zachodnich często podejmują zatrudnienie poza granicami kraju, szczególnie na terenie Niemiec. Mając to na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie Deutsche Rentenversicherung zaprasza na Międzynarodowe Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego, które odbędą się od 13 do 15 września br.

Od wielu już lat, jako obywatele Unii Europejskiej, korzystamy z prawa swobodnego przepływu pracowników. Ta podstawowa zasada Wspólnoty Europejskiej, daje nam możliwość, nie tylko podejmowania legalnej pracy na terenie państw członkowskich UE, ale również korzystania z zabezpieczenia społecznego w tych krajach – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Należy jednak pamiętać, iż każde państwo członkowskie indywidualnie reguluje kwestie dotyczące prawa do ochrony socjalnej, dlatego aby móc w pełni z niego skorzystać, warto poznać podstawowe zasady, wynikające z prawodawstwa kraju, w którym pracujemy.

Poradnictwo przeznaczone jest dla osób posiadających okresy aktywności zawodowej na terenie Niemiec i Polski, zarówno nadal pracujących, jak i tych, którzy już otrzymują świadczenia emerytalno-rentowe. Podczas trzydniowego spotkania osoby zainteresowane będą mogły, przy udziale tłumaczy, uzyskać bezpłatne porady dotyczące wszystkich spraw związanych ze świadczeniami emerytalno-rentowymi w Polsce i w Niemczech.

Na polsko-niemieckie dni poradnictwa w Poznaniu zaproszeni zostali eksperci z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej Deutsche Rentenversicherung (DRV) oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Warszawy, Opola, Elbląga, Płocka i Wałbrzycha.

Punkty informacyjne Dni Poradnictwa Międzynarodowego uruchomione zostaną
w Inspektoracie ZUS w Poznaniu, przy ul. Fabrycznej 27/28. Polscy i niemieccy eksperci, przy udziale tłumaczy, dyżurować będą od 13 do 15 września br., w godzinach od 8.30 do 16.00.

Zapisy na indywidualne, bezpłatne porady przyjmowane są do 9 września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00, pod numerem telefonu 791 340 671 oraz pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Plakat Poznań Dni poradnictwa

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…