Skip to main content

Prawo.pl: wkrótce umowę leasingu będzie można zawrzeć przez sms lub online

| MP | Finanse

Rząd planuje nowelizację Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą dopuszczone zostanie zawieranie umów leasingowych przez e-mail, SMS czy telefon – podaje serwis Prawo.pl i dodaje, że projekt zmiany przepisów ma być rozpatrywany w czwartym kwartale 2022 roku.

Jak przypomina Prawo.pl, Kodeks cywilny już od sześciu lat umożliwia zawarcie umowy w formie dokumentowej, np. przez e-mail, SMS, ale nie wszyscy mogą skorzystać z tej możliwości – taka forma nie jest obecnie dostępna dla umów leasingu. Zgodnie z art. 7092 Kc umowa leasingu, czy jej aneks, musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Jak informuje serwis, Komisja Nadzoru Finansowego w raporcie z prac Zespołu ds. rozwoju innowacji finansowych FinTech, opublikowanym w 2021 roku, wskazała, że takie ograniczenie jest barierą w rozwoju branży. „Eliminuje to możliwość wykorzystania nowoczesnych form składania oświadczeń woli, np. check box w procesie zawierania nawet najprostszych umów leasingu, na małe kwoty. Ponadto, wymóg ten spowalnia i utrudnia proces zawierania i obsługi umowy leasingu, a także generuje zbędne ilości papieru, które są wykorzystywane do produkcji” - czytamy w przytoczonym przez Prawo. pl, raporcie KNF.

Również według cytowanego przez serwis Tomasza Sudaja, prezesa Związku Polskiego Leasingu, forma pisemna jest dziś jedną z najistotniejszych barier dla cyfryzacji leasingu. Nowe przepisy mają zlikwidować tę przeszkodę.

„Umożliwi to uproszczenie i przyśpieszenie procesu zawierania oraz obsługi tego rodzaju umów poprzez wykorzystanie nowoczesnych form składania oświadczeń woli, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej – uzasadnia, cytowane przez Prawo.pl, Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest autorem proponowanej zmiany przepisów. - Ułatwi także zawieranie umów na odległość. Dodatkowo celem projektu jest ułatwienie zawierania umów leasingu w sytuacji stanu zagrożenia epidemiologicznego lub innej zbliżonej, która wiąże się z koniecznością zachowania dystansu społecznego oraz niejednokrotnie z obowiązkiem poddania się kwarantannie, co utrudnia dochowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności” - wyjaśnia resort.

Według Prawo.pl 74 proc. klientów firm leasingowych to mikro i małe firmy, które odpowiadają za blisko 50 proc. polskiego PKB. „To właśnie dla tych firm - dostępność oferty finansowej i prostota procesu związanego z zawarciem umowy jest kluczowa” - podkreśla prezes Tomasz Sudaj w wypowiedzi dla serwisu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.

Czym jest KSeF i jakie daje możliwości?

Krajowy System e-Faktur to narzędzie, które już od dawna intryguje wielu przedsiębiorców. To ogólnopolski program informatyczny, który pozwala na wystawianie i odbierane faktur strukturalnych. Co ciekawe, jeżeli już teraz postawimy na korzystanie z systemu, będziemy mogli liczyć na korzyści podat...