Skip to main content

Zmiany w podatkach od 1 lipca 2022

| MP | Finanse

Od 1 lipca wejdą w życie i będą miały zastosowanie zmian w prawie podatkowym przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Wśród przyjętych rozwiązań znalazło się m.in:

  • Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
  • Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej.
  • Możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
  • Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia.
  • Możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
  • Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT – do 30 kwietnia
  • Preferencyjne rozliczenie w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł
  • Szereg innych preferencji prorodzinnych, w tym m.in. zwiększenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), jak również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej.
  • Ustawa pozostawiła bez zmian korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

Zmiany są konsekwencją porażki i zamieszania jaki wprowadzono na przełomie roku w Polsce. Trudno jest ogarnąć całość zmian. Administracja rządowa zapowiada szkolenia, spotkania. Spotkania są bezpłatne i odbywać się mają online. Terminy spotkań znajdą Państwo na stronie: www.podatki.gov.pl/niskiepodatki.

Istnieje również możliwość umówienia się na spotkanie w Urzędach skarbowych, gdzie można umówić się za pośrednictwem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”.

Najbliższe stacjonarne spotkania organizuje Wojewoda Wielkopolskim oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Na spotkaniach omówimy zostanie zakres ustawy „Niskie Podatki”, a eksperci udzielą odpowiedzi na pytania. Spotkania odbędą się 29 czerwca o godz.: 9:00 oraz 17:30

Wielkopolski Urząd Wojewódzki udostępnił prezentację zawierajacą podstawowe infomacje o zmianach, zachęcamy do zapoznania się z nimi:

{aridoc width="900" height="900"}https://www.eoborniki.pl/images/stories/2022/gospodarka/2022-06/26/Prezentacja_Niskie_Podatki_-_do_wiadomoci.pdf{/aridoc}

 

źródło:Ministerstwo Finansów, Wielkopolski Urząd Wojewódzki

 

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.