Przejdź do głównej treści

Lokaty bankowe, co wybrać w czasie pandemii?

Wybuch pandemii miał ogromny wpływ na sytuację gospodarczą kraju i sporo namieszał na rynku usług finansowych. Rekordowo wysoka inflacja sprawiła, że wiele osób zaczęło się zastanawiać nad rozwiązaniem, które pozwoli na bezpieczne ulokowanie zgromadzonych oszczędności. Mimo obniżek stóp procentowych wciąż najrozsądniejszym sposobem na uniknięcie skutków kryzysu ekonomicznego są lokaty bankowe. Zobacz, jak wybrać najlepszą!

Lokaty bankowe – sposób na uniknięcie strat finansowych w czasie pandemii

Rosnąca inflacja jest najbardziej odczuwalnym skutkiem pandemii. Wszystko drożeje, a stopy procentowe produktów oszczędnościowych maleją, dlatego wiele osób podjęło decyzję o wycofaniu zgromadzonych pieniędzy z banku. Przechowywanie kapitału w przysłowiowej skarpecie jest jednak najgorszym rozwiązaniem i w żaden sposób nie uchroni Cię przed skutkami inflacji. Należy bowiem pamiętać, że pieniądze, które na siebie nie pracują z każdym dniem, tracą na wartości. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, dlatego najrozsądniejszym sposobem, aby zabezpieczyć kapitał, są lokaty bankowe. Ich działanie polega na zamrożeniu oszczędności na wybrany okres, a następnie wypłaceniu ich powiększonych o kwotę odsetek.

lokatywbankach

Lokaty bankowe – na co zwracać uwagę?

Niepewna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią sprawiła, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. Odbiło się to nie tylko na kosztach kredytów, ale i zyskach generowanych z lokat bankowych. Nie oznacza to, że ten sposób lokowania oszczędności przestał być opłacalny. Oferty banków są zróżnicowane, a wśród nich masz szansę znaleźć produkty, które pozwolą Ci sporo zarobić na wpłaconym kapitale. Zanim więc zdecydujesz się na wybór konkretnej lokaty bankowej, zwróć uwagę na:

  • wysokość oprocentowania,
  • minimalną i maksymalną kwotę wpłaty,
  • czas trwania lokaty,
  • formę zabezpieczenia kapitału,
  • dodatkowe warunki zarządzania depozytem.

Większość instytucji umożliwia założenie lokaty bankowej już od minimalnej wpłaty 1000 zł. Warto jednak pamiętać, że im wyższy depozyt, tym korzystniejsze oprocentowanie, co przekłada się na większy zysk z odsetek.

Lokaty bankowe a pandemia – czy to bezpieczne?

Przez pandemię wiele biznesów musiało zostać zamkniętych, a to budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pieniędzy przechowywanych w bankach. Nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez instytucję finansową nie musisz się obawiać o utratę zgromadzonych środków. Są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który jest odpowiedzialny za wypłatę kapitału z lokat bankowych i kont oszczędnościowych w razie upadłości danej instytucji.

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…