Przejdź do głównej treści

W czym pomoże Ci profesjonalne biuro rachunkowe?

| Artykuł sponsorowany (T) | Finanse

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności zazwyczaj bardzo liczą się z finansami. Nic dziwnego – pójście „na swoje” wiąże się z wieloma wydatkami, których znaczną część trzeba ponieść właśnie na początku.

To sprawia, że wielu przyszłych przedsiębiorców zastanawia się, na czym mogą zaoszczędzić. Niestety, niektórzy próbują oszczędzać na księgowości. Dowiedz się, dlaczego to zły pomysł i sprawdź, w czym pomoże Ci profesjonalne biuro rachunkowe.

Księgowość zgodna z aktualnymi przepisami prawa

Przedsiębiorcy, którzy działają już jakiś czas na rynku, wiedzą, jak często zmieniają się w Polsce przepisy podatkowe. Jeśli chcesz zajmować się kwestiami księgowymi w firmie samodzielnie, musisz liczyć się z koniecznością śledzenia zmian w prawie. Nie zawsze informacje te znajdziesz w popularnych portalach czy gazetach. Dlatego niezbędne jest regularne śledzenie specjalistycznych serwisów podatkowych czy też czytanie stosownej prasy. To czasochłonne i trudne zadanie, nie wszystkie zagadnienia są bowiem łatwe do zrozumienia, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z kwestiami rachunkowymi. Powierzając prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu, masz pewność, że wszystkie zadania zostaną zrealizowane w pełni profesjonalny sposób i zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. To po stronie księgowych leży bowiem „trzymanie ręki na pulsie” i śledzenie zmian w przepisach. Wybierając współpracę ze specjalistami, nie musisz już poświęcać swego czasu na zgłębianie wiedzy na temat przepisów podatkowych i zmian w prawie, ponieważ wszystkim tym zajmie się specjalista. Ty możesz w pełni poświęcić się prowadzeniu swojego biznesu i kontaktom z klientami.

Kontakty z fiskusem i ZUS-em

Biuro księgowe obsługuje klientów kompleksowo. To oznacza, że nie tylko dokonuje miesięcznych rozliczeń czy też sporządza niezbędne dokumenty, ale również odpowiada za kontakty z ZUS-em i fiskusem. Zdarza się, że urzędnicy mają pytania do przedsiębiorców lub chcą wyjaśnienia różnych kwestii. Są to często nerwowe i stresujące chwile dla przedsiębiorcy ze względu na brak dostatecznej wiedzy w danym temacie. W takim przypadku biuro rachunkowe zazwyczaj reprezentuje klienta przed tymi organami. Nie musisz się zatem obawiać, że nie będziesz znał odpowiedzi na jakieś pytania lub po prostu stracisz dużo czasu na kontakty z urzędem, ponieważ w tym nierzadko trudnym obowiązku wyręczy Cię biuro księgowe.

Jakie biuro księgowe wybrać?

Chcesz zatem zlecić specjalistom księgowość? Poznań, podobnie zresztą jak wszystkie inne większe miasta w Polsce, może się poszczycić rozbudowaną ofertą firm świadczących tego rodzaju usługi. Jak zatem wybrać odpowiedniego specjalistę? Przede wszystkim zwróć uwagę na doświadczenie firmy. Bogate doświadczenie jest bardzo cenne, zwłaszcza ze względu na znajomość specyfiki współpracy z lokalnymi oddziałami ZUS i Urzędu Skarbowego, a także umiejętności rozwiązywania różnych, często trudnych i niespotykanych problemów klientów. Bardzo ważne są kwalifikacje. Sprawdź zatem kompetencje księgowych, zwłaszcza odbyte przez nich szkolenia i kursy. Dobrze, aby firma miała też Certyfikat Centrum Informacji Księgowej, poświadczający wiedzę i umiejętności biur w konkretnym zakresie dotyczącym księgowości. Sprawdź ponadto, czy biuro posiada licencję Ministra Finansów. Nie jest ona obowiązkowa, ale dobrze, gdy firma ją posiada. Licencja potwierdza kwalifikacje danego pracownika.

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…