Przejdź do głównej treści

Kredyt elastyczny dla rolnika?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Chcąc rozwijać w sposób efektywny własne gospodarstwo rolne, trzeba niekiedy zaciągnąć kredyt bankowy na preferencyjnych warunkach dla rolników.

Każdy bank w Polsce proponuje takie kredyty, jednak różnią się one nieraz dosyć znacznie i nie każdy będzie dla niego korzystny. I nie chodzi tu tylko o oprocentowanie, okres spłaty i rodzaj zabezpieczenia, ale również o indywidualne podejście i zrozumienie na przykład w przypadku utraty plonów czy braku zbytu wyprodukowanych płodów. Czy jest to możliwe?

Przedmiot finansowania

Branża rolnicza jest trudna i nieprzewidywalna z uwagi na niespodziewane kaprysy przyrody oraz cykliczność dochodów. Niekiedy na przychody rolnik musi czekać kilka miesięcy, gdy zostaną sprzedane wyprodukowane przez gospodarstwo plony czy żywiec. Dlatego dla rolników kredyt jest jedynym wyjściem. Przedmiotem finansowania za pomocą kredytów jest przede wszystkim bieżąca działalność, czyli zakup materiału siewnego i sadowniczego, maszyn rolniczych, środków ochrony roślin czy zwierząt i drobiu do hodowli. Do tego dochodzą wydatki związane z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego. Należą do nich: zapłata podatku VAT lub jego zwrotu, wynagrodzenia pracowników i ewentualne remonty zabudowań lub rozbudowa istniejących. Bank finansuje również dotychczas zaciągnięte już zobowiązania poprzez kredyty konsolidacyjne polegające na refinansowaniu zobowiązań już posiadanych.

Elastyczne warunki kredytu

Specyfika zawodu rolnika wymaga nie tylko indywidualnego podejścia, ale i zrozumienia i stworzenia takich warunków, aby kredyt pomógł w rozwoju produkcji, a nie doprowadził ją do upadku. Z takimi aspektami liczy się Expander, pośrednik w sprzedaży produktów finansowych oferowanych przez banki. Pośrednik jest w stanie znaleźć kredyty dostosowane do specyficznych potrzeb rolników. Chociażby takie, które przewidują półroczną karencję w spłacie zaciągniętego kredytu. W czasie, gdy produkcja jest w toku i nie ma regularnych dochodów, jest to jedyne wyjście dla właściciela indywidualnego gospodarstwa.

Kredyt rolniczy ma spełniać rolę pomocy, ma być środkiem napędowym przedsiębiorstwa rolniczego jak gwałtowny zastrzyk paliwa, ma pomóc ruszyć do przodu. Dlatego ważne jest także wynegocjowanie optymalnego harmonogramu spłat. Tak, aby spłata kolejnej raty była możliwa do spłacenia nawet w przypadku klęski żywiołowej czy nieszczęśliwego zdarzenia. Kredytobiorca w tym wypadku powinien mieć do wyboru możliwość spłaty rat w systemie miesięcznym, kwartalnym, półrocznym lub rocznym oraz wybór raty stałej, lub zmiennej.

Innym zagadnieniem jest zabezpieczenie kredytu, którym przeważnie jest hipoteka nieruchomości albo produkty wytworzone. Niektórzy rolnicy cenią sobie również kredyt odnawialny bez wkładu własnego. Ważna jest też dla zaciągającego kredyt rolniczy wysokość prowizji oraz okres kredytowania. Bank, który jest w stanie podejść do tego elastycznie, będzie najlepszym partnerem dla każdego kredytobiorcy, a zwłaszcza dla gospodarza zajmującego się produkcją rolną.

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…