Skip to main content

Dopalacze jak narkotyki - wyższe kary za handel

| kgp, kpp oborniki | Bezpieczeństwo

Osoby sprzedające "dopalacze" traktowane są tak samo jak osoby sprzedające narkotyki - od 21 sierpnia obowiązują przepisy, które mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

Nowela ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakłada penalizację posiadania tzw. dopalaczy. Za posiadanie ich znacznych ilości grozi do trzech lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat.

Po zmianach listy związków zakazanych mają stanowić załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację i w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy. Zmieni się także samo ich definiowanie, by producenci groźnych substancji łatwo nie "wymykali się" poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Przepisy zakładają zapewnienie takiego samego wsparcia osobom uzależnionym od dopalaczy jak od narkotyków – będą one mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Eksperci podnoszą, że dopalacze to nie tylko problem ludzi młodych. Ofiarami coraz częściej padają osoby dorosłe. Na podstawie obserwacji objawów, z jakimi zatruci dopalaczami trafiają do szpitali, toksykolodzy podejrzewają, że na nielegalnym rynku pojawiły się substancje o bardzo niebezpiecznym działaniu, powodujące m.in. przedłużające się objawy niewydolności oddechowej.

Policjanci zatrzymali oszustów

Ilość różnego rodzaju oszustw w ostatnich czasach drastycznie wzrasta. Przestępcy są coraz bardziej przebiegli w swoim działaniu, wymusza to na nich coraz większa świadomość społeczeństwa. Każda osoba, która stała się ofiarą oszustwa zostaje poddana ogromnej manipulacji. Dlatego tak ważne jest ka...

Dzielnicowi mają swój punkt przyjęć w Ryczywole

Od poniedziałku 22 kwietnia 2024 r. uruchomiono w Ryczywole Punkt Przyjęć Rewiru Dzielnicowych, w którym będzie pełnił dyżury dzielnicowy.

Kolejne oszustwo metodą na policjanta w gminie Oborniki

W minionym tygodniu 71-letnia mieszkanka gminy Obornik straciła swoje oszczędności metodą „na policjanta”. 

Doskonalenie zawodowe – ćwiczenia JRG Oborniki

W dniu 18 marca 2024 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Obornikach w ramach doskonalenia zawodowego odbyło się dla zmian służbowych Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego. Zajęcia prowadził były funkcjonariusz PSP mł. k...

Obornickie ELIMINACJE GMINNE OTWP „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

Nowołoskoniec był gospodarzem eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Dzielnicowi promują funkcjonowanie policyjnych narzędzi służących mieszkańcom

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jednym z trzech filarów uspołecznienia działań Policji. Zapewnienie właściwego funkcjonowania tej aplikacji będącej narzędziem bezpośredniej komunikacji z mieszkańcami, pozostaje jednym z priorytetów działań Policji.

Tragedia na obornickich torach

Późnym piątkowym wieczorem doszło w Obornikach do potrącenia na torach mężczyzny. Niestety nie przeżył.