Przejdź do głównej treści

III spotkanie Kobiet Strażaków – Ratowników – „Kobiety w Akcji”

| Malwina Kucharska | Bezpieczeństwo

kobiety w akcji

W dniach 7-10.08.2014 r. na ziemi wieleńskiej odbyło się III spotkanie kobiet strażaków-ratowników OSP, w którym udział wzięła dh Malwina Kucharska z OSP Nowołoskoniec reprezentując powiat obornicki.

Głównym założeniem spotkania było pogłębianie wiedzy, przełamywanie stereotypów oraz pokonywania własnych słabości.

W trakcie trwania warsztatów Druhny pokonywały tor przeszkód w zadymieniu, miały okazję zapoznać się z zasadami ewakuacji poszkodowanych ze studni i z istniejącymi zagrożeniami w tego typu akcjach  oraz poznały sposoby samo-ratowania na wypadek zagrożenia przy pomocy zawodnionej linii wężowej oraz suchym wężu. Nie obyło się bez akcji nocnej, gdzie za zadanie postawiono ewakuację za pomocą lin i deski ortopedycznej poszkodowanych , którzy spadli ze skarpy w bezpieczne miejsce oraz udzielenie tym osobom pierwszej pomocy przedmedycznej.

Kolejne zajęcia miały na celu pokazanie uczestniczkom: w jaki sposób rozmawiać z mediami podczas zdarzeń, zasady pracy na drabinie przystawnej, sprawianie sprzętu pneumatycznego, zaznajomione w praktyce ze zjawiskiem wstecznego ciągu płomieni tzw. „ognisty podmuch”. W trakcie trwania warsztatów odbyły się również zajęcia z ratownictwa technicznego.

Zwieńczeniem spotkania był zasłużony odpoczynek nad jeziorem Dzierżążno oraz podsumowanie całości warsztatów. 

Policjanci z Obornik ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Do zdarzenia doszło w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Sprawcą okazał się 24- letni mężczyzna. Za powyższy czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Droga wojewódzka w Chrustowie została odblokowana. Na miejscu są jednak nadal służby mundurowe.
Sprawca poniedziałkowej kradzieży pieniędzy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest w rękach policji.
OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie. 
Podczas gaszenia nieużytków strażacy z OSP Rogoźno uchronili przed żywiołem jeża. 
Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie związane z wypadkami, w których brały udział osoby kierujące hulajnogą elektryczną, a potem quadem, oraz rosnąca popularność tych środków lokomocji podnoszą role informacji o przepisach ruchu.