Przejdź do głównej treści

Jak rozładować korki w miastach? (film)

| newseria.pl | Bezpieczeństwo

Budowa systemów zarządzania ruchem powinna towarzyszyć rozbudowie infrastruktury drogowej – przekonuje Adrian Furgalski. Dzięki lepszemu zarządzaniu GDDKiA zaoszczędzi pieniądze, a kierowcy czas i nerwy. Ekspert podkreśla, że w systemie powinny zostać wykorzystane elementy już istniejącej infrastruktury.

– Działania polegające na tym, że się monitoruje ruch, steruje się ruchem, są z jednej strony dobre dla GDDKiA, bo pozwalają oszczędzać infrastrukturę, ale także dla kierowców, ponieważ starają się wpływać na jego zachowania, np. po to, żeby nie brnął tam, gdzie jest dzisiaj ślepa uliczka, zablokowana zbyt dużą ilością samochodów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Adrian Furgalski, ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Furgalski przekonuje, że w takim systemie nie chodzi tylko o oszczędności, ale także o samopoczucie kierowców, którzy mniej czasu będą spędzać w korkach. Płynniejszy ruch wpłynie także na mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

System zarządzania ruchem może uwzględniać m.in. urządzenia pomiaru prędkości i natężenia ruchu, znaki drogowe o zmiennej treści, monitoring pojazdów, ich wagi czy ograniczenia dotyczące wjazdu do centrów miast. W instalacji takiego systemu może pomóc już istniejąca infrastruktura, w tym m.in. bramownice, na których zainstalowane są czujniki elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL.

– Nie ma sensu, aby inna jednostka, taka jak Inspekcja Transportu Drogowego, kupowała np. wagi przenośne i montowała je na placach. Wystarczy odpowiednie rozwiązanie i przejeżdżające pod bramownicami samochody mogą być także dzięki odpowiednim urządzeniom ważone. Także kontrola prędkości, pomiar odcinkowy prędkości, to jest do zastosowania dzięki tym urządzeniom – uważa Furgalski.

W jego ocenie, w ten sposób można obniżyć koszty wdrożenia takiego systemu. Operator systemu viaTOLL zapewnia, że takie możliwości techniczne są. Dlatego – jak podkreśla Furgalski – potrzebna jest jedynie decyzja polityczna.

Zdaniem eksperta, aby system był sprawny i spełniał swoje zadania, musi uwzględniać dane z wielu różnych urządzeń. Taka integracja pozwoli na najbardziej efektywne zarządzanie ruchem na polskich drogach.

Policjanci z Obornik ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Do zdarzenia doszło w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Sprawcą okazał się 24- letni mężczyzna. Za powyższy czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Droga wojewódzka w Chrustowie została odblokowana. Na miejscu są jednak nadal służby mundurowe.
Sprawca poniedziałkowej kradzieży pieniędzy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest w rękach policji.
OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie. 
Podczas gaszenia nieużytków strażacy z OSP Rogoźno uchronili przed żywiołem jeża. 
Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie związane z wypadkami, w których brały udział osoby kierujące hulajnogą elektryczną, a potem quadem, oraz rosnąca popularność tych środków lokomocji podnoszą role informacji o przepisach ruchu.