Przejdź do głównej treści

Ochotnicza Straż Pożarna w Świerkówkach działa od 1946 roku

| Łukasz | Bezpieczeństwo

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerkówkach służą społeczeństwu od 1946 roku. 

Jednostka OSP Świerkówki założona została w 1946 roku. Leży w gminie Oborniki, powiecie obornickim, przy drodze krajowej nr 11.

Nasze OSP liczy 30 druhen i druhów, z czego 15 jest przeszkolonych do uczestnictwa w akcjach ratowniczo-gaśniczych - mówi prezes Daniel Antkowiak. Wśród nich są także dwaj kierowcy, ale szef OSP dodaje: Wkrótce będzie trzeci dostępny we wszystkich godzinach.

Czym dysponuje jednostka?

Na wyposażeniu posiadamy pojazd marki STAR 266 z 1979 roku, który ulega ciągłym awariom oraz nie może zapewnić on bezpieczeństwa ratowników, ponieważ nie posiada pasów bezpieczeństwa a zaleca się ich zapinanie - ubolewa Daniel Antkowiak. W tym roku jak i latach poprzednich nie uczestniczyliśmy za wiele razy w akcjach ratowniczo gaśniczych spowodowane to było awariami auta i wycofaniem go z podziału bojowego - wyjaśnia prezes.

O Świerkówkach

W miejscowości jest kilka firm w tym: stolarnie, stacja paliw, produkcja środków ochrony roślin, malarnia proszkowa, obróbka metali - na terenie tej firmy 
składowany jest gaz pentan. Liczba mieszkańców wynosi ok. 220.

Statystyki akcji:

2024 - 13 razy 
2023 - 6 razy (wycofani 7 miesięcy)
2022 - 16 razy 
2021 - 19 razy 

Prezes Daniel Antkowiak o pojeździe i nie tylko

Pojazd staramy się naprawiać własnymi siłami. W pojeździe do wymiany jest również zbiornik na wodę ponieważ jest on bardzo skorodowany i pęka. Zalewa nam remizę. Uczestniczymy też w zabezpieczeniach imprez gminnych takich jak Motocross, biegi, koncerty. Nasz działalność mocno wspiera firma Agro Świerkówki oraz Clip Grup finansując nam zakup szafek na ubrania specjalne, automatu do bramy. Sfinansowali nam także remont remizy i zakup wyciągu do spalin z naszego pojazdu ponieważ strasznie dymi. 

Druhowie z OSP Świerkówki liczą, że otrzymają nowy wóz, który pozwoliłby działać strażakom w większym zakresie. 

Fot. OSP Świerkówki

WOPR Rogoźno świętował 60-lecie działalności, a podczas jubileuszu wyróżniono ratowników i działaczy zasłużonych dla bezpieczeństwa nad wodą. To sześć dekad pracy ludzi, którzy pilnowali akwenów i pomagali mieszkańcom w najtrudniejszych chwilach.
Na ul. Staszica w Obornikach samochód ciężarowy uderzył w tył auta osobowego. Kierowca tego drugiego uskarżał się na ból pleców i kręgosłupa.
27.05.2026 r. pożar cynkowni FAM w Obornikach postawił na nogi setki strażaków i dziesiątki jednostek ratowniczych. Kilka dni po zakończeniu działań o przebiegu akcji, najważniejszych decyzjach i współpracy służb opowiedział Komendant Powiatowy PSP w Obornikach Tomasz Daszkiewicz.
Od 3.06.2026 r. dzieci i młodzież do 16. roku życia muszą jeździć w kasku na rowerze, hulajnodze elektrycznej i UTO. Nowe przepisy mają ograniczyć ciężkie urazy głowy u najmłodszych uczestników ruchu.
Pożar, który wybuchł 27.05.2026 r. w Obornikach, spowodował ogromne zniszczenia. Policjanci wraz z biegłym prowadzili oględziny, a działania objęły także rzekę Wartę. Funkcjonariusze sprawdzali teren w związku z pożarem.
Po pożarze ocynkowni FAM w Obornikach służby zapewniają, że nie ma zagrożenia dla życia mieszkańców ani środowiska. Jednocześnie Urząd Miejski nadal apeluje o ostrożność wobec dymu i substancji unoszących się w powietrzu, szczególnie do osób z problemami oddechowymi.
Strażacy opanowali pożar hali produkcyjnej w Obornikach około godz. 17:30. Na miejscu nadal pracują liczne zastępy, a służby sprawdzają możliwe zagrożenie chemiczne.