Przejdź do głównej treści

Trwa szkolenie zintegrowane dolaszewskich Terytorialsów

| tekst: por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA | Bezpieczeństwo
foto: 12. WBOT
foto: 12. WBOT

Jednym z elementów szkolenia WOT jest reagowanie kryzysowe. Właśnie dlatego, jeden dzień ze szkolenia zintegrowanego, żołnierze 122. batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie poświęcili na ćwiczenia poszukiwawczo-ratownicze.

Podejmowanie poszkodowanego z wody, szkolenie z psami i działania poszukiwawczo-ratownicze. To tematy, jakie realizowali wspólnie Terytorialsi, Straż Leśna, Policja, Straż Pożarna, WOPR i Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze.  Scenariusz ćwiczenia zakładał kilka epizodów. Jednym z nich było podjęcie z wody i udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu w terenie trudno-dostępnym, jakim jest rzeka Drawa. Żołnierze wykorzystywali w tym celu m.in. liny ratownicze, łodzie pontonowe oraz kombinezony do pracy w wodzie.

W ciągu kilku ostatnich lat, Terytorialsi wielokrotnie brali udział w poszukiwaniach osób zaginionych, dlatego umiejętność współpracy z innymi służbami, organami administracji i grupami poszukiwawczymi okazuje się bardzo istotna.  Właśnie dlatego, tworząc scenariusz ćwiczenia, instruktorzy zainicjowali epizod o charakterze poszukiwawczym. Żołnierze, strażacy, leśnicy i członkowie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej  otrzymali zadanie odnalezienia osoby zaginionej w lesie. Do akcji wykorzystano drona,  psy i specjalną aplikację do nawigacji.

foto: 12. WBOT

Jednym z zadań WOT jest niesienie pomocy i wsparcie lokalnej społeczności, gdy zaistnieje taka potrzeba. Aby dobrze wywiązywać się z naszych obowiązków, nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje i w tym celu uczestniczymy w szkoleniach kryzysowych wspólnie z innymi służbami – tłumaczy dowódca 122. blp w Dolaszewie, ppłk Maciej BETKA.

Tym razem szkolenie odbywało się na pograniczu dwóch województw: wielkopolskiego oraz lubuskiego. Granicę wyznacza rzeka Drawa.

 

 

 

 

 

 

                                                                                        por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA

                                                                                                                                                           foto: 12. WBOT

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

                                                                                                                                                          tel. 887 664 045

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”

Policjanci z Obornik ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Do zdarzenia doszło w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Sprawcą okazał się 24- letni mężczyzna. Za powyższy czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Droga wojewódzka w Chrustowie została odblokowana. Na miejscu są jednak nadal służby mundurowe.
Sprawca poniedziałkowej kradzieży pieniędzy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest w rękach policji.
OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie. 
Podczas gaszenia nieużytków strażacy z OSP Rogoźno uchronili przed żywiołem jeża. 
Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie związane z wypadkami, w których brały udział osoby kierujące hulajnogą elektryczną, a potem quadem, oraz rosnąca popularność tych środków lokomocji podnoszą role informacji o przepisach ruchu.