Trwa szkolenie zintegrowane dolaszewskich Terytorialsów

Jednym z elementów szkolenia WOT jest reagowanie kryzysowe. Właśnie dlatego, jeden dzień ze szkolenia zintegrowanego, żołnierze 122. batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie poświęcili na ćwiczenia poszukiwawczo-ratownicze.
Podejmowanie poszkodowanego z wody, szkolenie z psami i działania poszukiwawczo-ratownicze. To tematy, jakie realizowali wspólnie Terytorialsi, Straż Leśna, Policja, Straż Pożarna, WOPR i Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze. Scenariusz ćwiczenia zakładał kilka epizodów. Jednym z nich było podjęcie z wody i udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu w terenie trudno-dostępnym, jakim jest rzeka Drawa. Żołnierze wykorzystywali w tym celu m.in. liny ratownicze, łodzie pontonowe oraz kombinezony do pracy w wodzie.
W ciągu kilku ostatnich lat, Terytorialsi wielokrotnie brali udział w poszukiwaniach osób zaginionych, dlatego umiejętność współpracy z innymi służbami, organami administracji i grupami poszukiwawczymi okazuje się bardzo istotna. Właśnie dlatego, tworząc scenariusz ćwiczenia, instruktorzy zainicjowali epizod o charakterze poszukiwawczym. Żołnierze, strażacy, leśnicy i członkowie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej otrzymali zadanie odnalezienia osoby zaginionej w lesie. Do akcji wykorzystano drona, psy i specjalną aplikację do nawigacji.

Jednym z zadań WOT jest niesienie pomocy i wsparcie lokalnej społeczności, gdy zaistnieje taka potrzeba. Aby dobrze wywiązywać się z naszych obowiązków, nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje i w tym celu uczestniczymy w szkoleniach kryzysowych wspólnie z innymi służbami – tłumaczy dowódca 122. blp w Dolaszewie, ppłk Maciej BETKA.
Tym razem szkolenie odbywało się na pograniczu dwóch województw: wielkopolskiego oraz lubuskiego. Granicę wyznacza rzeka Drawa.
por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA
foto: 12. WBOT
tel. 887 664 045
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”