Przejdź do głównej treści

Zawalenie się budynku w Pruścach

| MP | Bezpieczeństwo
foto: PSP Oborniki
foto: PSP Oborniki

Do niebezpiecznej sytuacji doszło 16.08.2023  w Pruściach, gdzie zawalił się strop budynku, w którym znajdowało się bydło.

W budynku doszło do zarwania się stropu nad częścią budynku inwentarskiego, w którym przebywało 7 szt. bydła. Przed przybyciem straży pożarnej 3 szt. zostały wyprowadzone przez właścicieli, a pozostałe 4 były uwięzione przez uszkodzoną konstrukcję stropu oraz składowane na nim bele słomy.

Budynek został zabezpieczony przy pomocy urządzeń hydraulicznych. W trakcie akcji strażacy uwolnili z zniszczonego budynku pozostałe zwierzęta. Wszystkie zwierzęta zostały zabezpieczone przez właściciela w sąsiednim budynku oraz przebadane przez przybyłego na miejsce lekarza weterynarii. Część budynku została wyłączona z użytkowania.

źródło: POSP Oborniki

 

27.05.2026 r. pożar cynkowni FAM w Obornikach postawił na nogi setki strażaków i dziesiątki jednostek ratowniczych. Kilka dni po zakończeniu działań o przebiegu akcji, najważniejszych decyzjach i współpracy służb opowiedział Komendant Powiatowy PSP w Obornikach Tomasz Daszkiewicz.
Od 3.06.2026 r. dzieci i młodzież do 16. roku życia muszą jeździć w kasku na rowerze, hulajnodze elektrycznej i UTO. Nowe przepisy mają ograniczyć ciężkie urazy głowy u najmłodszych uczestników ruchu.
Pożar, który wybuchł 27.05.2026 r. w Obornikach, spowodował ogromne zniszczenia. Policjanci wraz z biegłym prowadzili oględziny, a działania objęły także rzekę Wartę. Funkcjonariusze sprawdzali teren w związku z pożarem.
Po pożarze ocynkowni FAM w Obornikach służby zapewniają, że nie ma zagrożenia dla życia mieszkańców ani środowiska. Jednocześnie Urząd Miejski nadal apeluje o ostrożność wobec dymu i substancji unoszących się w powietrzu, szczególnie do osób z problemami oddechowymi.
Strażacy opanowali pożar hali produkcyjnej w Obornikach około godz. 17:30. Na miejscu nadal pracują liczne zastępy, a służby sprawdzają możliwe zagrożenie chemiczne.
W środę w Ocynkowni przy ul. Kowanowskiej w Obornikach wybuchł duży pożar hali produkcyjnej. Ogień objął obiekt o powierzchni około 5 tys. m². Do mieszkańców wysłano alert RCB z apelem o pozostanie w domach i zamknięcie okien.
Polskie Linie Kolejowe zakończyły wkolejanie pociągu po poniedziałkowym wypadku na przejeździe w Garbatce między Obornikami Wielkopolskimi a Rogoźnem. Kolejarze nadal naprawiają uszkodzoną sieć trakcyjną i infrastrukturę torową.