Ćwiczenia strażaków. Gasili pożar 5 hektarów lasu
| Leszek Walczak, PSP Oborniki | Bezpieczeństwo

Strażacy z powiatu obornickiego gasili pożar lasu. Na szczęście tym razem były to jednak tylko ćwiczenia.
Dnia 27 kwietnia 2023 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Obornikach wraz z druhami z OSP z terenu powiatu obornickiego przeprowadzili w ramach doskonalenia zawodowego ćwiczenia taktyczno – bojowe „LAS 2023” z zakresu dostarczania wody na duże odległości podczas pożarów lasów z wykorzystaniem plutonu gaśniczego Oborniki należącego do Kompanii Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego „Piła”. Ćwiczenia odbyły się na terenie Nadleśnictwa Oborniki – Leśnictwo Mycin (oddział numer 848, 848J, 848H) na pograniczu Obornik i Kowanówka.
Przed godz. 11 do SKKP PSP w Obornikach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu na pograniczu Obornik i Kowanówka (przy ul. Rudki w Obornikach i ul. Sanatoryjnej w Kowanówku). Podczas symulacji zagrożone były budynki produkcyjne przy ul. Sanatoryjnej w Kowanówku. Pożar objął około 5 hektarów lasów. Zadaniem strażaków było m.in. zbudowanie magistrali wodnej na odcinku około 1 kilometra i zapewnienie ciągłość podawania środka gaśniczego z wykorzystaniem 6 prądów gaśniczych.Celem głównym doskonalenia zawodowego było sprawdzenie praktycznych umiejętności strażaków z zakresu przepompowywania i przetłaczania wody na dalekie odległości podczas działań ratowniczo – gaśniczych z zakresu gaszenia pożarów lasów. Ponadto celem szczegółowym ćwiczeń było:
- sprawdzenie czasu, możliwości oraz utrudnień dojazdu pojazdów JRG oraz OSP na miejsce ćwiczeń;
- sprawdzenie możliwości prowadzenia łączności bezprzewodowej z miejsca ćwiczeń z wykorzystaniem PR, KDW i KRG;
- sprawdzenie łączności radiowej z wykorzystaniem kanałów gaśniczych oraz łączności radiowej pomiędzy KDR a poszczególnymi odcinkami bojowymi;
- sprawdzenie umiejętności i wiedzy w działaniach ratowniczo – gaśniczych oraz wspołpracy funkcjonariuszy PSP i druhów OSP podczas podawania środka gaśniczych w natarciu (pożar lasu) oraz obronie (budynki produkcyjne oraz las);
- sprawdzenie możliwości wykorzystania naziemnych zbiorników ppoż.;
- sprawdzenie umiejętności tworzenia punktów czerpania wody z wykorzystaniem posiadanego sprzętu;
- przećwiczenie wariantu dostarczania wody na duże odległości;
- sprawdzenie możliwości tworzenia buforów wodnych;
- sprawdzenie możliwości kontaktu z zarządcą lub właścicielem obiektu.
Odświeżona wiedza i umiejętności w przedmiotowym zakresie przełożą się na skuteczność oraz sprawność ewentualnych przyszłych działań ratowniczo – gaśniczych.
Opracował: mł. bryg. Leszek Walczak