Przejdź do głównej treści

Wielkopolscy terytorialsi przysięgali w Pile

foto: 12. WBOT
foto: 12. WBOT

Technik weterynarii, trenerka fitness, uczniowie i studenci wypowiedzieli dziś słowa roty przysięgi na Placu Staszica w Pile. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej wzbogaciła się o ponad 100 nowych żołnierzy.

Rekruci pracowali ciężko 16 dni, by móc stanąć na Placu Staszica i złożyć uroczystą przysięgę. Tym razem za przebieg szkolenia odpowiadał 122. batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie.

Nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkolenie w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. „Szesnastkę” kończył egzamin „pętli taktycznej”. Szkolenie podstawowe to start w dalszą służbą. Przed żołnierzami jeszcze sporo pracy zanim osiągną status „combat ready”.

Po przysiędze, żołnierze trafią do swoich macierzystych batalionów. Czekają ich tam obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne. By stać się w pełni gotowym bojowo, żołnierz OT szkoli się trzy lata.

Spełniam swoje marzenie z przeszłości. Zawsze chciałem włożyć mundur i służyć Ojczyźnie. „Szesnastka” była wymagająca, ale przygotowywałem się wcześniej kondycyjnie na tę okoliczność. Oprócz kondycji fizycznej, podczas szkolenia liczy się również siła charakteru. Bez tego, naprawdę trudno przetrwać. Na pewno będę wspominać to szkolenie pozytywnie. Okazało się, że w warunkach poligonowych czuję się bardzo dobrze – mówi szer. Tomasz MICHALAK.

12 WBOT 1 005

foto: 12. WBOT

Przysięga wojskowa to złożenie obietnicy Ojczyźnie na całe życie. Dzisiejsza uroczystość jest również ważnym wydarzeniem dla Piły, ponieważ po raz pierwszy od wielu lat, żołnierze ponownie stanęli na Placu Staszica, by wypowiedzieć słowa roty. Muszę podkreślić, że obserwowałem, jak kandydaci radzą sobie podczas szkolenia. Jestem dumny z ich postawy – tłumaczy płk Zbigniew TARGOŃSKI – dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Przysięga, za każdym razem jest wielkim przeżyciem dla kandydatów. Po intensywnym treningu, w końcu mogą spotkać się ze swoimi rodzinami. Podczas uroczystości czterech żołnierzy zostało wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar. Żołnierze zasilą teraz wszystkie pięć pododdziałów wielkopolskiej „Dwunastki”. Część z nich pozostanie w 122. blp w Dolaszewie.

***

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 2500 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): 122 blp w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie i 152. blp w Krośnie Odrzańskim (woj. lubuskie). Brygadą dowodzi płk Zbigniew TARGOŃSKI, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych.

 

foto: 12. WBOT

Policjanci z Obornik ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Do zdarzenia doszło w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Sprawcą okazał się 24- letni mężczyzna. Za powyższy czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Droga wojewódzka w Chrustowie została odblokowana. Na miejscu są jednak nadal służby mundurowe.
Sprawca poniedziałkowej kradzieży pieniędzy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest w rękach policji.
OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie. 
Podczas gaszenia nieużytków strażacy z OSP Rogoźno uchronili przed żywiołem jeża. 
Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie związane z wypadkami, w których brały udział osoby kierujące hulajnogą elektryczną, a potem quadem, oraz rosnąca popularność tych środków lokomocji podnoszą role informacji o przepisach ruchu.