Przejdź do głównej treści

Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach.

| MP | Bezpieczeństwo
foto: Nadleśnictwo Oborniki
foto: Nadleśnictwo Oborniki

Tegoroczna wiosna nie jest zbyt ciepła, wiele osób wypatruje każdego ciepłego, słonecznego dnia – leśnicy natomiast z utęsknieniem wypatrują deszczu i to najlepiej padającego kilka dni.

Pożary lasów występują na cały świecie.

Zmiany klimatyczne powodują podwyższenie średnich temperatur i coraz częściej susze, które niestety skutkują coraz większym zagrożeniem pożarowym w lasach. Te wszystkie katastroficzne zjawiska powstanie nie tylko przez zmiany klimatu. Aby doszło do pożaru musi jednak pojawić jakiś czynnik, który go bezpośrednio wywoła. Niestety tą bezpośrednią przyczyna jest najczęściej ludzka głupota i brak wyobraźni. Większość pożarów lasów w Polsce powstaje przez bezmyślne lub celowe działanie człowieka.

pożar na Syberii, wiosna 2022 rok!

Jak wygląda sytuacja w Wielkopolsce?

Do obecnej chwili na terenie wielkopolskich lasów w tym roku doszło już do około 80 pożarów. Jeden z największych, obejmujących niecały hektar lasu doszło 19.04.2022 na terenie Nadleśnictwa Oborniki. Spłonął młody, sosnowy las w bezpośredniej bliskości ścieżki rowerowej z Obornik do Stobnicy.

Prognozy pogody na najbliższe dni z punktu widzenia możliwości wystąpienia pożarów są pesymistyczne. Meteorolodzy prognozują w przeważającej części słońce, bez deszczu. 30.04.2022 na terenie całej Polski w lasach występowało zagrożenie duże lub średnie. Brak opadów zwiększy zagrożenie pożarowe lasów.

pozar 20 04 2022 2

Pożar 19.04.2022 - okolice Kiszewka/ ścieżka rowerowa Oborniki - Stobnica (foto: Nadlesnictwo Oborniki)

Jak się zachowywać w lesie!

Przede wszystkim, nie można rozpalać ognisk, grilla na terenach leśnych. Należy również pamiętać aby nie wzniecać ognia w odległości mniejszej niż 100 m od lasu. Warto reagować w sytuacji, gdy widzimy inne osoby bezmyślnie wzniecające ogień w bezpośredniej bliskości lasów.

O każdym zagrożeniu trzeba natychmiast informować Straż Pożarną lub najbliższe nadleśnictwo. We wszystkich nadleśnictwach w Polsce od około połowy kwietnia do października prowadzone są stałe dyżury od godziny 9:00 do 21:00. W tych godzinach prowadzony jest również monitoring lasów.

Zanim pożar zostanie dostrzeżony, zlokalizowany i na miejsce dojedzie straż pożarna mija zawsze troszkę czasu i może spłonąć spory obszar lasu! Nie pozwólmy na palenie lasów!

 

 

Policjanci z Obornik ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Do zdarzenia doszło w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Sprawcą okazał się 24- letni mężczyzna. Za powyższy czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Droga wojewódzka w Chrustowie została odblokowana. Na miejscu są jednak nadal służby mundurowe.
Sprawca poniedziałkowej kradzieży pieniędzy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest w rękach policji.
OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie. 
Podczas gaszenia nieużytków strażacy z OSP Rogoźno uchronili przed żywiołem jeża. 
Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie związane z wypadkami, w których brały udział osoby kierujące hulajnogą elektryczną, a potem quadem, oraz rosnąca popularność tych środków lokomocji podnoszą role informacji o przepisach ruchu.