Przejdź do głównej treści

Kolejne wypadki w Rożnowie?

| Bezpieczeństwo

Niestrzeżony przejazd kolejowy w przedłużeniu ulicy Cmentarnej w Rożnowie w tym roku był miejscem co najmniej dwóch groźnych kolizji samochodów z przejeżdżającym pociągiem.

Postanowiliśmy zająć się tematem tego niebezpiecznego przejazdu. Jego oznakowanie wydaje się być niewystarczające, na znaczną poprawę bezpieczeństwa wpłynęłoby zamontowanie sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej lub bezobsługowego szlabanu.

W celu ustalenia faktów skierowaliśmy zapytanie do PKP. W odpowiedzi uzyskaliśmy merytoryczne wyjaśnienie tematu. Czytamy:

„… PKP Polskie Linie Kolejowe S.A Zakład Linii Kolejowych w Poznaniu informuje, że w chwili obecnej ww. przejazd zaliczony jest do przejazdów kategorii D Przejazd kolejowy w km 30.453 na lini kolejowej nr 354 Poznań Główny PoD – Piła Głowna jest sygnalizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, ponadto dodatkowo zabezpieczony został znakiem B-20 „STOP”, mimo że zachowane są na nim warunki widoczności toru”

Czy aby na pewno zapewnione są wystarczające warunki widoczności toru? Kiedy zjeżdżamy z DK11, drzewa z prawej strony jezdni oraz pobliski las z lewej strony zasłaniają znaki informacyjne. Jadąc od strony cmentarza, kierujący widząc w oddali przejeżdżające samochody na DK11 ulega wrażeniu, że przed skrzyżowaniem z drogą krajową nie ma żadnej przeszkody.

Co to jest przejazd kolejowy kategorii D?

Zacytujemy obowiązujące przepisy prawa , Dz.U.1996.33.144, Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej:

"Rozdział 2 - Klasyfikacja przejazdów i przejść

§ 13.Do kategorii D zalicza się przejazdy użytku publicznego na skrzyżowaniach linii kolejowej z drogą: krajową ogólnodostępną oznaczoną numerem trzycyfrowym, wojewódzką, gminną lub lokalną miejską albo zakładową, jeżeli:

1) przejazd odpowiada warunkom widoczności określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia i iloczyn ruchu jest mniejszy od liczby 20.000 oraz obowiązująca maksymalna prędkość pojazdów szynowych na przejeździe nie przekracza 120 km/h albo
2) bez względu na warunki widoczności, prędkość pojazdów szynowych na przejeździe nie przekracza 15 km/h."

Według naszej oceny ten przejazd powinien mieć kategorię C, czytając dalej wspomniane rozporządzenie:

"§ 12.Do kategorii C zalicza się przejazdy użytku publicznego na skrzyżowaniach linii kolejowej z drogą: krajową ogólnodostępną oznaczoną numerem trzycyfrowym, wojewódzką, gminną lub lokalną miejską albo zakładową, na których:

1) iloczyn ruchu jest równy lub większy od liczby 20.000, lecz mniejszy od liczby 50.000, albo
2) iloczyn ruchu jest mniejszy od liczby 20.000, a widoczność przejazdu nie odpowiada warunkom określonym dla przejazdu kategorii D lub obowiązująca maksymalna prędkość pojazdów szynowych na przejeździe jest większa niż 120 km/h."

Zmiana kategorii przejazdu możliwa jest np. w oparciu o wiosek zarządcy drogi, wojewódzkiego komendanta policji lub miejscową dyrekcję kolei. W tym celu poprosimy Powiatową Komendę Policji o swoje stanowisko w tej sprawie.

Tymczasem bardzo prosimy Was o wyrażanie swoich opinii na temat sygnalizacji na tym przejeździe.

Policjanci z Obornik ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Do zdarzenia doszło w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Sprawcą okazał się 24- letni mężczyzna. Za powyższy czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Droga wojewódzka w Chrustowie została odblokowana. Na miejscu są jednak nadal służby mundurowe.
Sprawca poniedziałkowej kradzieży pieniędzy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest w rękach policji.
OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie. 
Podczas gaszenia nieużytków strażacy z OSP Rogoźno uchronili przed żywiołem jeża. 
Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie związane z wypadkami, w których brały udział osoby kierujące hulajnogą elektryczną, a potem quadem, oraz rosnąca popularność tych środków lokomocji podnoszą role informacji o przepisach ruchu.