Przejdź do głównej treści

Nie bądźmy obojętni na zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu

| KPP Oborniki, fot. policja.pl | Bezpieczeństwo

Kiedy temperatura na zewnątrz spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Zwracamy się z apelem aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerem telefonu 112. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Przypominamy również, że miejsca przebywania osób bezdomnych można zaznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w ten sposób również możesz uratować ludzkie życie.

KWP/IL

Już w tę niedzielę Lech Poznań zmierzy się z Legią Warszawa w walce o Superpuchar Polski. Mecz został zakwalifikowany jako sportowa impreza masowa „podwyższonego ryzyka”. Dziś na Enea Stadionie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Bezpieczeństwa Imprez Masowych w ce…
Oborniccy strażacy zostali zadysponowani w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego do zabezpieczenia rejonu woj. śląskiego - informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach.
W Bogdanowie doszło do zderzenia motoru z samochodem osobowym. Kierowca jednośladu przetransportowany został do szpitala.
Pociąg relacji Poznań - Kołobrzeg zderzył się z samochodem osobowym. Zginęła jedna osoba.
19 drużyn będzie w sobotę rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Impreza odbędzie się na stadionie w Gościejewie.
O godzinie 12:00, 22.06.2025 w Rogoźnie startuje Piknik Bezpieczeństwa.
W sobotnie popołudnie w Nieczajnie odbędzie się I Festyn Rodzinny połączony z jubileuszem Ochotniczej Straży Pożarnej.