Przejdź do głównej treści

Prędko(ść) zabierze cię... ale nie tam gdzie chcesz (film)

| policja oborniki | Bezpieczeństwo

Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Policjanci apelują o bezpieczną jazdę!

Ładna pogoda sprawia, że niektórzy kierujący traktują sprzyjające warunki drogowe jak „zielone światło” dla szybkiej jazdy. Jednak statystyki pokazują, że najwięcej wypadków ma miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych, w ciągu dnia, na prostym odcinku drogi. Dane te świadczą o tym, że na bezpieczeństwo w ruchu drogowym największy wpływ mają decyzje podejmowane przez człowieka.

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:
- gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
- mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
- dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy, pasażerów oraz osób postronnych.

Kierujący, którzy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość z reguły uważają, że ich refleks i umiejętność panowania nad pojazdem pozwolą uniknąć wypadku. Do tego dochodzi zbytnia wiara w systemy bezpieczeństwa samochodu (ABS-y, kurtyny powietrzne, itp.). Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie chronią przed konsekwencjami wypadku, którego przyczyną jest uderzenie ze znaczną prędkością w przeszkodę lub inny pojazd.

Ofiarami takich wypadków są nie tylko kierujący pojazdami i pasażerowie, ale także piesi i rowerzyści!
Apelujemy do wszystkich kierujących, aby przestrzegali dozwolonych prędkości w ruchu drogowym, a tam gdzie wymagają przepisy prawa stosowali zasadę szczególnej ostrożności.
 
IL / BRD KGP

Prędko(ść) zabierze cię... ale nie tam gdzie chcesz

Bezzałogowe roboty lądowe coraz częściej wspierają żołnierzy na współczesnym polu walki – pomagają w ewakuacji rannych, transporcie amunicji, ale też wyposażone w moduły uzbrojone pełnią funkcje bojowe. Polska również rozwija własne systemy.
Obornicka policja apeluje o pomoc. 8 września na DK 11 w Jaraczu ciężarówka wpadła do rowu, by uniknąć czołówki. Poszukiwani są świadkowie i nagrania z kamer.
W dniu 07 września 2025 r. o godzinie 18:29 do SKKP PSP w Obornikach wpłynęło zgłoszenie o wypadku 4 pojazdów osobowych na drodze DK11 w Kowanówku.
Od 1 stycznia 2025 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach oraz Komisariatu Policji w Rogoźnie zatrzymali w sumie 122 osoby poszukiwane, w tym na podstawie listu gończego. To efekt codziennej, żmudnej pracy funkcjonariuszy, którzy konsekwentnie ustalają miejsca pobytu osób ukrywaj…
Nie był świadomy, że jego niebezpieczna jazda nie umknie czujnym oczom funkcjonariuszy – nawet po godzinach służby. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji dwóch policjantów, nietrzeźwy motorowerzysta został zatrzymany, zanim doszło do tragedii.
W wyniku zderzenia pojazdów do szpitala trafiła jedna osoba. Zdarzenie miało miejsce na drodze powiatowej w Bogdanowie.
Patrole policyjne pojawiły się 1 września przy szkołach.  Swoimi działaniami pochwaliła się Komenda Powiatowa Policji w Obornikach.