Skip to main content

Czy “orzełek”spadnie z głów leśników?

| MP | e Leśnik
Czy “orzełek”spadnie głów leśników?
 
“Zielony nasz mundur i godna postawa”  - tak śpiewają uczniowie wielu szkół leśnych. Już na etapie edukacji leśnej kultywuje się tradycję i przywiązanie do Ojczyzny i jej symboli, to jedna z wielu pozytywnych cech środowiska leśników.
 
Przywiązanie do munduru i ORZEŁKA, który noszony na czapkach leśników dla wielu jest nie tylko obowiązkiem ale i zaszczytem. Może wielu osobom te słowa wydadzą się zbyt patetyczne, w obecnych czasach pozbawionych autorytetów. Jeżeli tak, to trudno, świadczy to o małości tych osób.
 
Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt nowelizacji  rozporządzenia w sprawie wzoru mundurów leśnika i  oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia przez środowisko leśników i  związków zawodowych działających w leśnictwie.
 
Projekt przewiduje, że z munduru wyjściowego zniknie czapka, której częścią jest obecnie ORZEŁEK, tradycyjne czapki ma zastąpić prawdopodobnie kapelusz bez żadnych oznaczeń. Wielu leśników już teraz protestuje. Na jednym, z leśnych forów czytamy:
 
Czy nasze orzełki z czapek nie podlegają ochronie gatunkowej i jako użytkowe zabytki kultury leśnej? Posłowie, senatorowie i Prezydencie RP, chcecie zejść na dno !!! Zabraliście pieniądze, a teraz chcecie zabierać honor.”
 
Orzełek i czapka to element munduru leśnika od ponad 200 lat, dokładnie od czasów Królestwa Polskiego orzełek był i jeszcze jest na czapkach służby leśnej. Co ta walka z symbolami polskości ma na celu? Komu przeszkadza ORZEŁEK i czapka leśnika? 
 
Współcześni leśnicy są spadkobiercami wiekowej tradycji. W tym roku na dodatek obchodzona jest 90 rocznica powołania Państwowego Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Politycy jak zwykle stanęli za wysokości zadania 
 

Sadzenie lasu – zielonym do góry!

Kiedy mieliście okazję posadzić las? Nadleśnictwo Oborniki wyszło z inicjatywą sadzenia lasu i zaprasza  wszystkich chętnych 13.04.2024.

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!