fbpx

Z lasu wzięte… weź oddech

Na pewno czasem macie ochotę się wyłączyć, przenieść do jakiegoś miejsca, w którym można się zrelaksować, odprężyć i poprawić samopoczucie. Myśląc o takim miejscu, oczami wyobraźni widzę plażę, palmy, słońce i błękit morza… Ale czemu myślami wybiegam tak daleko skoro za oknem mam las? Tak, las to miejsce, które bardzo dobrze wpływa zarówno na zdrowie naszego ciała jak i ducha.

Przebywanie w otoczeniu drzew jest najprostszą i dostępną dla każdego metodą poprawy jakości życia i zdrowia. Już 20 minut w lesie wystarczy, aby znacząco obniżyć poziom hormonu stresu – kortyzolu, a regularny i energiczny półgodzinny marsz wśród drzew może zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję. Oprócz tego nasz umysł po prostu odpoczywa. Spędzanie czasu na łonie natury zapewnia dobre samopoczucie i zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50%.

Leśny klimat oferuje nam darmową odnowę biologiczną. Wdychanie olejków eterycznych unoszących się w leśnym powietrzu pomaga w radzeniu sobie z zaburzeniami lękowymi. Ujemna jonizacja powietrza to zasługa drzew iglastych takich jak sosna, świerk czy jodła. Jony ujemne działają pobudzająco i orzeźwiająco na nasz organizm i są nieocenione w walce z chorobami układu krążenia i układu nerwowego.

Terpeny wytwarzane przez leśne rośliny mają właściwości przeciwnowotworowe. Wdychanie leśnego powietrza działa więc także profilaktycznie oraz wspomagająco w czasie choroby nowotworowej. Badania udowodniły, że leśne spacery wpływają na obniżenie ciśnienia krwi oraz pomagają kontrolować poziom cukru we krwi w cukrzycy typu II.

Nie trzeba skomplikowanych badań, aby zauważyć, że patrzenie na żywą zieleń wyraźnie nam pomaga, pozwala się odprężyć i poczuć się wzmocnionym. Szpitalni pacjenci, którzy za oknem widzą drzewa szybciej dochodzą do zdrowia niż ci, którzy mają widok np. na ścianę sąsiedniego budynku.

Nie ma wątpliwości – las nas leczy! Siła lasu jest ogromna i można śmiało stwierdzić, że las to naturalny antydepresant. Nie potrzeba dalekich podróży czy egzotycznych wypraw, aby poczuć się szczęśliwszym i zdrowszym. Wystarczy ciepło się ubrać i iść do lasu by zażywać „kąpieli leśnych”. Weźcie więc głęboki oddech i poczujcie leśny klimat!