Skip to main content


Z lasu wzięte… weź oddech

Na pewno czasem macie ochotę się wyłączyć, przenieść do jakiegoś miejsca, w którym można się zrelaksować, odprężyć i poprawić samopoczucie. Myśląc o takim miejscu, oczami wyobraźni widzę plażę, palmy, słońce i błękit morza… Ale czemu myślami wybiegam tak daleko skoro za oknem mam las? Tak, las to miejsce, które bardzo dobrze wpływa zarówno na zdrowie naszego ciała jak i ducha.

Przebywanie w otoczeniu drzew jest najprostszą i dostępną dla każdego metodą poprawy jakości życia i zdrowia. Już 20 minut w lesie wystarczy, aby znacząco obniżyć poziom hormonu stresu – kortyzolu, a regularny i energiczny półgodzinny marsz wśród drzew może zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję. Oprócz tego nasz umysł po prostu odpoczywa. Spędzanie czasu na łonie natury zapewnia dobre samopoczucie i zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50%.

Leśny klimat oferuje nam darmową odnowę biologiczną. Wdychanie olejków eterycznych unoszących się w leśnym powietrzu pomaga w radzeniu sobie z zaburzeniami lękowymi. Ujemna jonizacja powietrza to zasługa drzew iglastych takich jak sosna, świerk czy jodła. Jony ujemne działają pobudzająco i orzeźwiająco na nasz organizm i są nieocenione w walce z chorobami układu krążenia i układu nerwowego.

Terpeny wytwarzane przez leśne rośliny mają właściwości przeciwnowotworowe. Wdychanie leśnego powietrza działa więc także profilaktycznie oraz wspomagająco w czasie choroby nowotworowej. Badania udowodniły, że leśne spacery wpływają na obniżenie ciśnienia krwi oraz pomagają kontrolować poziom cukru we krwi w cukrzycy typu II.

Nie trzeba skomplikowanych badań, aby zauważyć, że patrzenie na żywą zieleń wyraźnie nam pomaga, pozwala się odprężyć i poczuć się wzmocnionym. Szpitalni pacjenci, którzy za oknem widzą drzewa szybciej dochodzą do zdrowia niż ci, którzy mają widok np. na ścianę sąsiedniego budynku.

Nie ma wątpliwości – las nas leczy! Siła lasu jest ogromna i można śmiało stwierdzić, że las to naturalny antydepresant. Nie potrzeba dalekich podróży czy egzotycznych wypraw, aby poczuć się szczęśliwszym i zdrowszym. Wystarczy ciepło się ubrać i iść do lasu by zażywać „kąpieli leśnych”. Weźcie więc głęboki oddech i poczujcie leśny klimat!

 

 

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!

Kangur w Puszczy Zielonce

W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.