Skip to main content


Z lasu wzięte - klimat w lesie

 

Wszyscy jesteśmy związani z lasem, choć nie wszyscy dostrzegamy jego ogromny wpływ na nasze życie. Jednak dla wielu lasem zaczyna się każdy dzień bo tam pracują i realizują życiową pasję.

 

O sposobie na życie, z lasem w roli głównej mogą opowiadać leśnicy, ale nie tylko. W Nadleśnictwie Oborniki mamy służby terenowe czyli leśniczych i podleśniczych. Są pracownicy biurowi – zajmujący się tematami typowo leśnymi, administracyjnymi, księgowymi. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Z lasem związani są pracownicy Zakładów Usług Leśnych i innych firm zewnętrznych, którzy wycinają drzewa i sadzą, wykonują prace gospodarcze, ochronne, obserwują czy las jest bezpieczny i gdzieś nie trawi go ogień. Do lasu przyjeżdżają nauczyciele i uczniowie pobliskich szkół, by „na żywo” poczuć leśny klimat.

Niedługo zawitają do Nadlesnictwa Oborniki ekipy filmowe i radiowe, by nakręcić materiał w ramach drugiego etapu projektu Windą do lasu.

Niejednokrotnie las jest też miejscem pracy fotografów, a także inspiracją dla artystów. Wreszcie – las daje wytchnienie wszystkim, którzy uwielbiają spędzać w nim wolny czas, przemierzając leśne dukty pieszo, rowerem, konno, czy podziwiając pierwszą wiosenną zieleń z kajaku. Nie zapominajmy też o wszystkich darach lasu. Drewniane meble, opał, książki, zabawki, narzędzia, zioła z leśnej apteki – to wszystko i o wiele więcej mamy w zasięgu ręki w pobliskich sklepach.

Prowadząc zajęcia z dziećmi często leśnicy proszą ich o zamknięcie oczu, przypomnienie wszystkich drewnianych przedmiotów jakie mają w domu, a następnie wyobrażenie sobie, że one znikają. Pstryk i nie ma. Chyba nikt z nas nie chciałby, aby taka sytuacja miała miejsce, bo nagle okazałoby się, że nie jesteśmy w stanie wykonywać wielu czynności.

Las to jeden wielki, tętniący życiem organizm, a my jesteśmy jego elementem. Dlatego tak ważne jest, aby współistnieć i współdziałać. Pracować w dobrym klimacie, bez sporów, uważnie wysłuchując siebie nawzajem.

 

 

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!

Kangur w Puszczy Zielonce

W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.