Przejdź do głównej treści

Lasy robią klimat!

| Nadleśnictwo Oborniki | e Leśnik

Z lasu wzięte… Kolejna kampania edukacyjna Nadleśnictwa Oborniki ruszyła!  

Przez 18 miesięcy będziemy mówili do Was: Lasy robią klimat! W ramach kampanii zobaczymy m.in. cykl billboardów i filmy w telewizjach, zostanie również otwarta nowoczesna sala edukacyjna dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami, dla Seniorek i Seniorów!

Kampania oparta jest na czterech filarach tematycznych, poruszać będzie kwestie zmian klimatycznych, problemów z wodą, zwrócimy uwagę na to, że każdy z nas korzysta z lasów, drewna i pracy leśników.

To co najważniejsze i to co jest wspólne dla naszych kampanii to to, że przekaz kierujemy do różnych grup wiekowych. Inaczej będziemy mówili do dzieci i młodzieży, inaczej do dorosłych. Wszystko po to, żebyśmy wspólnie zmieniali sposób myślenia i jeszcze bardziej dbali o środowisko w którym żyjemy. I w skali gminy i w skali świata – zaznacza prowadzący kampanię zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki Jarosław Bator.

Kampanię rozpoczęła akcja billboardowa. Pierwsze plakaty pojawiły się już w Obornikach i pod Szamotułami przy drodze krajowej nr 11 oraz wojewódzkich 178 i 185. Na pierwszym z nich zachęcamy by poczuć #rodzinnyklimat. A najlepiej można to zrobić po prostu … w lesie. Warto dostrzec jako olbrzymie znaczenie mają wspólne, rodzinne spacery do lasu. To nie to samo co wędrówka po parku czy miejskimi uliczkami. Kontakt z przyrodą poprawia nasze samopoczucie, łagodzi wszelkie napięcia i stresy i wzmacnia więzi rodzinne. Lasem można się po prostu zachwycić.

Za działania w pierwszej edycji kampanii „Windą do lasu” Nadleśnictwo Oborniki otrzymało dwie nagrody na V Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 celów” – drugie miejsce w kategorii „Samorządy” oraz nagrodę publiczności. Ponadto nasza praca została doceniona na szczeblu krajowym. Otrzymaliśmy EKOLAUR – najwyższą nagrodę przyznawaną przez Polską Izbę Ekologii w kategorii Edukacja Ekologiczna. Wszystkie działania pierwszej edycji kampanii, która trwała od początku 2018 roku do połowy 2019 r. dotarły do blisko 100 tysięcy odbiorców. Dziękujemy, że byliście z nami!

Kampania pierwszej i drugiej edycji projektu jest finansowana ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Druga odsłona działań leśników potrwa do połowy 2022 roku. Koniecznie śledźcie nasz profil na Facebook’u, żeby być na bieżąco.

(tekst: Jarosław Bator, zastępca Nadleśniczego, foto N-ctwo Oborniki)

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.