Skip to main content


Z lasu wzięte… Zakochaj się w lesie

Współczesny człowiek biegnąc bezustannie za tym co materialne coraz mocniej traci chęć, a może i zdolność, do bliższej bezpośredniej obserwacji tego co go otacza, w tym przyrody i lasu, który jest cudownym, interesującym i złożonym ekosystemem. Fascynującym do tego stopnia, że można się w nim … ZAKOCHAĆ.

Jakże często zmęczeni codzienną pracą nie mamy ochoty na to by zatrzymać się na chwilę refleksji. Potrzebujemy raczej odpowiedniej dawki adrenaliny i porcji endorfin, aby odreagować stres i uwolnić nadmiar codziennego napięcia. Owszem las jest dobry na wszystko. Idziemy pobiegać, pojeździć na rowerze, czasem motorem lub quadem. I mamy to co chcieliśmy, dosłownie w MGNIENIU oka. I nie ma w tym działaniu miejsca na to, aby pochylić się i zatrzymać nad jakimś szczegółem, detalem – nad tym, co stworzyła sama natura. Nie ma w tym miejsca na opisane w literaturze „motyle brzuchu”…

A przecież w lesie można znaleźć coś więcej niż w książkach. Św. Bernard z Clairvoux powiedział, że drzewa i kamienie nauczą Cię tego, czego nie dowiesz się od profesorów. Las może poprzez oddziaływanie na wyobraźnię inspirować działalność kulturową, która utrwala się w formie architektonicznej, rzeźbiarskiej, malarskiej, fotograficznej, filmowej, literackiej czy muzycznej. Bo przecież człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Poprzez nią człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień. To ona wychowuje ludzi do życia we wspólnocie. Te piękne słowa Jana Pawła II świetnie oddają istotę inspiracji kulturowej jaką las może stanowić.

Wielu KOCHAŁO się w lesie przed nami. Już antyczny świat Greków i Rzymian oparty był na niezgłębionej i niepoznanej tajemniczości lasu, a oczy wyobraźni kreowały twory pogodne, przyjazne, czasem frywolne bowiem las kojarzył się z młodością i płodnością. Czarty, rusałki i skrzaty mieszkały w lasach albo na śródleśnych polanach i po dziś dzień pięknie zdobią mitologię starosłowiańską i słowiańską. Dla twórców architektury las i drzewa odgrywały niezwykłą rolę inspirując przy tworzeniu kształtów i ornamentów. Rzeźbą, grafiką i obrazem artyści wyrażali swoją fascynację lasem. Wiele rycin roślin, zwierząt lub sceny polowań do dziś zdobią ściany muzeów, pałaców i domów.

Ale czy w XXI wieku można nadal ZAKOCHAĆ się w lesie? Zdecydowanie tak. Mamy fotografię, film – tak potężne narzędzia w ręku niemal każdego człowieka, które rejestrują wszystko. Wystarczy wejść w las, ale powoli, w skupieniu, może z drugim człowiekiem by dzielić się tym co widzimy, czujemy, słyszymy. Bo co jest piękniejsze ponad miłość rodzicielską wyrażoną wspólnie spędzonym czasem na łonie natury. I ta energia, która z nadejściem wiosny budzi do życia nie tylko świat roślin i zwierząt, ale także ludzkie uczucia i emocje. Naprawdę, można ZAKOCHAĆ się w lesie.

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!

Kangur w Puszczy Zielonce

W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.