Przejdź do głównej treści

95 urodziny Lasów Państwowych

| MP | e Leśnik

 Dzisiaj, 28.06.2019 rocznice powstania świętują Lasy Państwowe. 95 lat pracy tysięcy leśników to ogromne dziedzictwo.

Po zakończeniu I wojny światowej władze Polski musiały uporać się z wieloma problemami. Gąszcz administracyjnego chaosu i pogłębiającej się inflacji. W tych realiach las był przedmiotem szabru i zniszczony po grabieżczej gospodarce prowadzonej przez zaborców.

Szansą na ratunek było opracowanie kompleksowego systemu zarządzania. 28 czerwca 1924 roku prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie nadające statut Polskim Lasom Państwowym. Ukształtowany w ciągu kilku kolejnych lat prawny i gospodarczy model leśnictwa dał początek historii, której od pierwszych dni przyświecało zwiększanie powierzchni lasów i troska o zachowanie bogactwa przyrodniczego poprzez ochronę istniejących siedlisk i gatunków przy jednoczesnym przywracaniu tych utraconych.

Od 1945 roku lesistość Polski wzrosła z 21 do niemal 30 procent. W dużej mierze dzięki wytężonej pracy leśników, którzy zawsze stawiali dobro lasów na pierwszym miejscu.

Dla wielu osób jest to historia nieznana lub po prostu niewygodna.

 

Susza, duża dostępność łatwopalnego materiału oraz ludzka głupota są głównymi przyczynami pożarów lasów. 
Brak śniegu i mała ilość opadów to zapowiedź suchej wiosny. Już obecnie w lasach występuje duże zagrożenie pożarami.
Rezerwat Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (08-09.03.2025 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.
Miniony rok 2024 przyniósł realizację kolejnego projektu, który Nadleśnictwo Oborniki zakończyło z sukcesem.
Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?