fbpx

Rodzinny wypoczynek – jak go zorganizować?

Nie ma nic lepszego niż spędzanie wolnego czasu z najbliższymi. Nie da się jednak ukryć, że samo przygotowanie do rodzinnego wyjazdu – zwłaszcza gdy w grę wchodzi wypoczynek z małymi dziećmi – jest swego rodzaju wyzwaniem. Jak go zorganizować, aby wszystko poszło jak z płatka? Oto kilka wskazówek!

 Wybór miejsca noclegowego

Spontaniczne wyjazdy mają swój niezaprzeczalny urok, jednak musimy pamiętać o tym, że im wcześniej zaczniemy rozglądać się za idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek, tym większy będziemy mieć wybór. Miejsce noclegowe powinno oferować maksimum wygody. Podczas pobytu z małymi dziećmi istotne są takie udogodnienia jak chociażby odpowiednie wyposażenie pokoi – zabezpieczenia na kontakty i narożniki mebli, nakładka na toaletę, podest do umywalki, wanienka, podgrzewacz do butelek, etc.

Kolejną kwestią są dostępne na miejscu rozrywki dla najmłodszych – zewnętrzny plac zabaw i sala zabaw w obiekcie, możliwość pozostawienia pociechy pod opieką profesjonalnego animatora, basen. Warto też sprawdzić menu hotelowej restauracji i upewnić się, że istnieją w nim propozycje dedykowane najmłodszym. Znacznym ułatwieniem jest kącik zabaw dla dzieci w restauracji, dzięki któremu najmłodsi nie będą się nudzić, a rodzice będą mogli dokończyć posiłek w spokoju.

Wszystko to i wiele więcej oferuje Arłamów. Dzieci będą zachwycone salą zabaw, basenem i hotelem z atrakcjami dla dzieci, ale także… możliwością jazdy konnej! Na miejscu bowiem znajduje się stadnina. W sezonie zimowym działa tutaj z kolei szkółka narciarska.

 

Plan pobytu

Kiedy już wybierzemy miejsce, warto poznać okolicę, by przygotować plan pobytu. Oczywiście nie musimy go realizować w stu procentach, bo być może jakaś atrakcja spodoba się nam do tego stopnia, że zechcemy ją zaliczyć jeszcze raz kosztem czegoś innego. Warto w taki sposób zaplanować pobyt, aby znalazło się w nim dużo miejsca na aktywność – spacery, jazdę na rowerze, itd. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że pogoda może spłatać nam figla. Wówczas musimy mieć plan awaryjny, bo nie ma nic gorszego niż nuda – zwłaszcza na urlopie z dziećmi.

Tu jednak zaś wracamy do wyboru miejsca noclegowego. Musi ono oferować ciekawe zajęcia wewnątrz na wypadek niepogody. We wspomnianym Arłamowie malowniczo położonym w otoczeniu gór, nuda nikomu nie grozi!

 

Pakowanie

Pakowanie to zdecydowanie najmniej przyjemna część przygotowań do wyjazdu. Warto jednak skupić się na tym zadaniu, zanim całkiem damy się porwać przyjemnej myśli o zbliżającym się wielkimi krokami wypoczynku.

Świetnym pomysłem jest przygotowanie sobie listy rzeczy do spakowania, a następnie skreślanie z niej poszczególnych pozycji. W przypadku wyjazdu z dzieckiem nie można o niczym zapomnieć. Lepiej wziąć więcej ubrać i przywieźć z powrotem czyste, niż wziąć za mało i stresować się na miejscu koniecznością prania. Koniecznie też trzeba spakować najpotrzebniejsze artykuły medyczne, jak leki, opatrunki. W przypadku dzieci największy problem powstaje zazwyczaj podczas pakowania zabawek. Trudno zabrać ze sobą pół domu, jednak maluch powinien mieć ze sobą najbardziej ukochane zabawki, z którymi nie potrafi rozstać się na co dzień.

 

Podróż

Bez względu na to, czy do miejsca docelowego mamy jechać 5 godzin czy pół godziny, i do podróży musimy się odpowiednio przygotować. Pod ręką warto mieć ubrania na zmianę, picie, jedzenie, zabawki. Podczas podróży warto robić przystanki, by dziecko mogło skorzystać z toalety, rozprostować nóżki. Jeśli maluch ma chorobę lokomocyjną, zawczasu należy udać się do lekarza i zaopatrzyć się w odpowiedni środek.

Przygotowania do wyjazdu wielu osobom kojarzą się niezbyt przyjemnie, ale dzięki odpowiedniej organizacji można to wszystko zrobić naprawdę sprawnie i bezstresowo – trzeba tylko mieć plan. Później zaś można cieszyć się wspaniałym rodzinnym urlopem!