Skip to main content

Niezwykła noc muzeów

foto: UM Rogoźno
foto: UM Rogoźno

Pomysł organizowania nocy muzeów narodził się w roku 1997. Wtedy to pionierskie wydarzenie kulturalne objęło swym zasięgiem tylko muzea berlińskie. Wielkie zainteresowanie, jakie wśród mieszkańców niemieckiej stolicy wywołały otwarte do późnych godzin nocnych placówki muzealne sprawiło, że imprezę zaczęły naśladować muzea w całej Europie.

W roku 2003 tradycję organizowania tej wyjątkowej nocy w Polsce zapoczątkowało Muzeum Narodowe w Poznaniu. Od 2006 wydarzenie odbywa się również w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie.

Z okazji nocy muzeów rogozińscy muzealnicy otwierają zawsze nową ciekawą wystawę czasową. Dwa lata temu setki odwiedzających zgromadziła sztuka Afryki, w roku ubiegłym sukces ten powtórzyła wystawa obrazująca kulturę i sztukę Chin. W tym roku muzealnicy na czele z kierownik muzeum Małgorzatą Skwisz zaoferowali zwiedzającym eksponaty związane z Izraelem i sztuką żydowską.

Muzealny sobotni wieczór 19 maja rozpoczął się o 19.30 podsumowaniem wystawy czasowej „Zamek króla Przemysła II” i rozlosowaniem przez burmistrza Rogoźna Bogusława Janusa nagród dla uczestników konkursu związanego z tym piastowskim władcą. Godzinę później w sali wystaw czasowych, której ściany ozdobione były budującymi niezwykły nastrój dziełami żydowskich malarzy, rozpoczął się koncert poznańskiego zespołu hawdalowego „Shalom”. Występujący w tradycyjnych żydowskich strojach muzycy przez półtorej godziny umilali publiczności czas zarówno sentymantalną, jak i skoczną muzyką oraz piosenkami wykonywanymi po hebrajsku i polsku.  Poszczególne utwory przerywane były anegdotami i dowcipami, na które ponad stuosobowa publiczność odpowiadała śmiechem i oklaskami, a na koniec zgodnie poprosiła muzyków o bis.

Gdy koncert dobiegł końca, a wszyscy chętni napili się pysznej kawy z kardamonem, którą częstowały panie z muzeum, oficjalnie otwarto wystawy czasowe „Sztuka żydowska” z kolekcji Mariana Winieckiego i „Mój Izrael” w fotografii prasowej Jerzego Mianowskiego. Pierwsza z wystaw – zorganizowana w większej z sal – prezentuje bardzo różnorodne dzieła malarskie żydowskich twórców  począwszy od XVIII aż do XXI wieku, a opowiedział o niej sam Marian Winiecki. Poza obrazami na wystawie znalazły się zabytkowe naczynia liturgiczne takie jak balsaminka i cenna kolekcja kubków kiduszowych, świeczniki, a nawet autentyczna żydowska mezuza. W drugiej sali zaprezentowano zdjęcia wykonane przez Jerzego Mianowskiego z Wągrowca. Przedstawiają one głównie obrzędy liturgiczne współczesnych Żydów. Poza tym w sali swoje miejsce znalazły nieliczne zachowane rogozińskie judaica takie jak fragmenty macew, kłódki i gwiazdy Dawida z cmentarza żydowskiego, przedwojenny Stary Testament napisany po hebrajsku, czy też zdjęcia żydowskich ulic i zburzonej przez hitlerowców synagogi.

Przez całą noc muzeum odwiedziło kilkuset zwiedzających. Wszystkich, którzy nie dotarli na nocne zwiedzanie zachęcamy do odwiedzenia wystaw, które  dostępne są codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach pracy muzeum.

UM Rogoźno, red. B. Cisowski

{gallery}/2012/kultura/2012-05/22/muzeum{/gallery}

Recital Michała Bajora w Obornikach

Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.

Sukces III Festiwalu „Literackie Objezierze”

Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.

Drugi dzień Festiwalu Literackie Objezierze

Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!

Muzeum na kółkach w Obornikach

Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa ikon w Obornikach.

Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.

Bądźmy zdrowi, żeby móc się przytulić

Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.