13.12.1981 – PAMIĘTAMY

Ofiary Stanu wojennego

 

13 grudnia 2016 roku przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak co roku rocznica będzie miała swój odświętny charakter także w Wielkopolsce.  Zapraszamy na główne uroczystości rocznicowe wraz ZR Wielkopolska NSZZ „Solidarność” i Urzędem Miasta Poznania.

Instytut Pamięci Narodowej apeluje o włączenie się 13 grudnia do ogólnopolskiej akcji „Zapal Światło Wolności Ofiarom Stanu Wojennego”. W akcji może wziąć udział każdy poprzez zapalenie 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów. Akcja poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, represjonowanym, a także, zwykle zapominanym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych. Akcja jest hołdem dla ofiar stanu wojennego i ma za zadanie przypomnieć o wspólnych ideałach wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. Po 34. latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem.

 http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37896,35-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego-w-Wielkopolsce-Akcja-IPN-Zapal-Swiatlo-.html

Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu wystosuje do lokalnych władz samorządowych pismo zapraszające do aktywnego udziału w naszej akcji. Wierzymy, że uda się 13 grudnia o 19.30  zapalić symboliczne Światło w urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej.

W ramach upamiętnienia 35. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w dniach 7–22 grudnia w Gimnazjum nr 1 (ul. Wyszyńskiego 101) w Zielonej Górze można zwiedzić wystawę IPN „Wielkopolska w cieniu WRON-y”  – poświęconą w całości przebiegowi stanu wojennego w Wielkopolsce, działaniom środowisk opozycyjnych i represjom stosowanym wobec nich przez ówczesne władze, a w Pile, w kinie Iskra (ul. Kilińskiego 12) w dniach 7– 19 grudnia można oglądać wystawę IPN „NSZZ «Solidarność» i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980–1990”, prezentującą genezę narodzin „Solidarności” oraz jej rozwój na terenie Wielkopolski, jak również działalność opozycji demokratycznej (m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, organizacji młodzieży szkolnej, niezależnych partii politycznych) w Wielkopolsce w latach 1980–1990. Uroczyste otwarcie wystawyoraz rozstrzygnięcie konkursu pod honorowym patronatem IPN pt.: „Śladami stanu wojennego. 35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego 1981–2016” odbędzie się 12 grudnia o godz. 18:00.

16 grudnia zapraszamy młodzież szkolną do udziału w grze miejskiej „Nielegalny eter. Radio »Solidarność«” poświęconej historii Radia „Solidarność”, działającego w okresie stanu wojennego i latach następnych. http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37449,Gra-miejska-Nielegalny-eter-Radio-Solidarnosc-Poznan-16-grudnia-2016.html

Uczestnicy podczas wydarzenia poznają środowisko twórców Podziemnego Radia Solidarność w Poznaniu i miejsca związane z działalnością tej podziemnej inicjatywy radiowej, która działała od maja 1982 do października 1985 roku. W tym czasie Radio nadało ponad 100 audycji. Będzie okazja do zapoznania się z oryginalnymi fragmentami niezależnych audycji Radia „Solidarność” Region Wielkopolska.

17 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się finał  III edycji zainicjowanego 31 sierpnia roku projektu "Opowiem TWOJĄ historię – warsztaty filmowe". http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37445,Final-III-edycji-warsztatow-filmowych-Opowiem-TWOJA-historie-w-Europejskim-Centr.html „Opowiem TWOJĄ historię” to projekt warsztatów filmowych, podczas których uczniowie i studenci tworzą razem (pod okiem specjalistów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu swoje oryginalne dzieło filmowe, poświęcone wybranemu przez siebie, działaczowi opozycji demokratycznej. Bohaterką III edycji  projektu jest – Barbara Napieralska – działaczka "Solidarności" od IX 1980 r. , drukarz i kolporterka wydawnictw podziemnych, uczestniczka demonstracji, redaktor pism podziemnych ("Rezonans", "Solidarność Poznań"), współorganizatorka pomocy dla represjonowanych i ich rodzin. Od 14 XII 1981 do 7 lipca 1982 r. internowana w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi, od 6 marca do 24 lipca 1984 r.  aresztowana i przetrzymywana w Areszcie Śledczym w Poznaniu, w 1988 r. ukarana grzywną przez kolegium do spraw wykroczeń, wielokrotnie przesłuchiwana, inwigilowana. Partnerami projektu są: Fundacja Sztuki i Edukacji Filmowej SZTUKA POZNANIA, IPN Oddział w Poznaniu, Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” i Europejskie Centrum Solidarności. Warsztaty powstają dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania i Narodowego Centrum Kultury.

Ponadto, realizując zapisy ustawy IPN w zakresie upowszechniania historii najnowszej Polski,  historycy poznańskiego oddziału IPN podejmą w szkołach szereg wykładów przypominających młodemu pokoleniu okoliczności wprowadzenia przed 35 laty stanu wojennego w Polsce, jak również  przybliżą realia życia w okresie stanu wojennego.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież