Awans Generała Jan Podhorskiego

general m

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominacje oficerskie. Prezydent RP wręczył nominację na stopień Generała Brygady Janowi Podhorskiemu ps."Zygzak".

Generał Jan Podhorski urodził się w pobliskim Budzyniu, był żołnierzem Związku Jaszczurczego, oraz Narodowych Sił Zbrojnych. W 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim w Pułk NSZ im. Władysława Sikorskiego, popularnie zwanym "Sikora".

Po zakończeniu powstania więziony był przez Niemców w Stalagu IV B w Muehlbergu. W okupowanym przez sowietów kraju, został zatrzymany przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na 7 lat, które następnie na mocy amnestii zamieniono na 3 lata.

Generał Podhorski jest Wiceprzewodniczącym Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Podsumowując- postać o niezwykle barwnym życiorysie, człowiek instytucja, autorytet.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież