Rozpoczęto budowę spalarni śmieci w Poznaniu

Rozpoczęto budowę spalarni

Wraz z Ryszardem Grobelnym, Prezydentem Poznania i Jean-Michelem Kaleta, prezesem SITA Polska przedstawiciele Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” oraz innych urzędów i instytucji dokonali 22 maja br. uroczystego „wbicia pierwszej łopaty” na placu budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Poznaniu.

Przewidywany koszt inwestycji wyniesie 725 mln zł, w tym ok. 350 mln zł ma stanowić dofinansowanie unijne. Spalarnia, która przerabiać będzie ok. 210 tys. ton odpadów zostanie oddana do użytku  w drugiej połowie 2016 r. Przy realizacji tej inwestycji wykorzystano najnowocześniejsze technologie spalania, oczyszczania spalin i odzyskiwania energii oraz  nowatorskie rozwiązania jej finansowania. ITPOK w Poznaniu  powstaje bowiem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Rozwiązania prawne i organizacyjne wypracowane podczas długich negocjacji z władzami Poznania spółka SITA będzie się starała wykorzystać przy realizacji podobnych przedsięwzięć w naszym kraju. W najbliższych latach  w Polsce powinny bowiem powstawać kolejne takie instalacje.  

Spalanie odpadów jest najbardziej efektywną i przyjazną środowisku formą przetwarzania odpadów. -Zbudowanie spalarni oznacza, że odpady komunalne pochodzące z Poznania oraz gmin należących do ZM GOAP będą zagospodarowywane taniej, lepiej oraz bezpieczniej dla mieszkańców i środowiska – mówił R. Grobelny.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież