fbpx

Jutro wolsztyńskie parowozy wyjadą ostatni raz?

Parowóz w okolicy Perkowa (trasa Wolsztyn-Leszno)Urząd Województwa Wielkopolskiego nie przedłuży umowy z Parowozowanią Wolsztyn. Oznacza to, że 31 marca być może po raz ostatni będzie można zobaczyć parowozy obsługujące stałe połączenia.

Gdy nie wiadomo o co chodzi to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Właścicielem Parowozowni jest PKP Cargo. Spółka wolałaby przekształcić ją w muzeum. Innego zdania są władze Województwa i Wolsztyna. Chciałyby utworzenia spółki, która przez kilka lat miałaby zagwarantowane zlecenia na wykonywanie połączeń kolejowych. Po tym okresie sama musiałaby walczyć o przetrwanie.

Na razie w sprawie jest impas. Władze samorządowe zapowiedziały, że nie przedłużą umowy, która wygasa z Parowozownią z ostatnim dniem marca. Czy to oznacza, że nie nie zobaczymy zabytkowych lokomotyw obsługujących regularne kursy? Odpowiedź pewnie poznamy niebawem.

PKP w obecnej sytuacji będzie musiała utrzymywać wolsztyńska jednostkę z własnych środków. To może pomóc w przyspieszeniu rozmów nad utworzeniem spółki.