GDDKiA podsumowała 2013r.

Ponad 32 kilometry nowych dróg ekspresowych i obwodnic udostępnionych dla kierowców dróg w Wielkopolsce, ostatni odcinek zachodniej obwodnicy Poznania w realizacji. 72 kilometry dróg krajowych ma nową nawierzchnię, 5 obiektów mostowych zostało wyremontowanych z czego 2 zostaną zakończone w przyszłym roku. Preselekcyjny system ważenia pojazdów poszerzony o wschodnią i kolejny odcinek zachodniej obwodnicy Poznania.

W poznańskim oddziale GDDKiA w 2013 roku rozpoczęto  m.in. budowę ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy Poznania, który połączy, wcześniej zakończone 2 odcinki, autostradę A2 i dk 11 w kierunki Piły.

Na terenie Wielkopolski realizowane były   budowy dróg ekspresowych S8 odc. Syców- Kępno- Wieruszów- Walichnowy oraz   S5 na odcinku Kaczkowo-Korzeńsko.  Ponad 23 kilometrowy odcinek S8 przebiegający przez Wielkopolskę został udostępniony kierowcom tuż przed Światami Bożego Narodzenia – 21 grudnia br.  Na budowie S5  wykonawca  – Alpine Bau GmbH  nie wywiązywał się  z warunków Kontraktu   i  GDDKiA  w czerwcu br. odstąpiła od umowy   z Wykonawcą.   W  październiku ogłoszono przetarg na dokończenie budowy S5  odc. Kaczkowo – Korzeńsko. Oferty cenowe złożyły 3 firmy zatem nowego wykonawcę, który dokończy budowę S5 poznamy już niebawem.  W ramach kontraktu na budowę S5 odc. Kaczkowo-Korzeńsko Oddział realizował budowę obwodnicy Rawicza dł. ok. 9 km , którą 15 września br. udostępnił kierowcom.

Na przestrzeni roku Oddział ogłosił  5 przetargów na budowę: obwodnicy Jarocina dł. 13 km oraz II etapu Obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego dł.  ok. 14,20 km w ciągu S11, drogi ekspresowej S5:  Bydgoszcz – Poznań odc. Gniezno – Mielno dł. 18,3 km , Poznań – Wrocław odc. Poznań – Wronczyn dł. 15,9 km oraz odc. Radomicko – Kaczkowo dł. 28 km.

W ramach remontów  nowe nawierzchnie w Wielkopolsce zyskało 72 km dróg krajowych za łączną kwotę ok 37 mln zł.

Prowadzone były  również remonty obiektów mostowych w następujących miejscach :

•       dk 11 most w Nowym Mieście

•       dk 11 wiadukt w m. Ocieszyn

•       dk 11 wiadukt w m. Piła

•       dk 15 most w m. Koźmin Wlkp.

•       dk 92 most w m. Słupca

Remonty obiektów mostowych  dobiegły końca, poza remontem wiaduktu w Pile  gdzie przebudowa została podzielona na 2 etapy oraz w Nowym Mieście gdzie nadal obowiązuje ruch wahadłowy.  W Pile  na tym wiadukcie  prace zakończą się do połowy czerwca 2014 r. a na moście w Nowym Mieście wszystkie prace zakończą się do września przyszłego roku. Koszt remontów obiektów mostowych to  ponad 15 mln zł.

Na kolejnych drogach  S5 i S11 w Wielkopolsce  prowadzony jest preselekcyjny system ważenia pojazdów.  Aktualnie system używany jest na drogach: S11 – Zachodniej Obwodnicy Poznania odc. od autostrady A2 do drogi krajowej 92 , S5 odc. Gniezno-Poznań oraz na następujących drogach krajowych nr 10, 11, 15, 32 i 92.   Ważne jest aby przez wdrożenie systemu znacznie ograniczyć liczbę przeciążonych samochodów, dzięki temu zostanie wydłużona żywotność polskich dróg,  wzrośnie na nich bezpieczeństwo i zapewniona  zostanie  ochrona stanu technicznego dróg.

Zima już się zaczęła  a co za tym idzie drogowcy są przygotowani i w razie potrzeby łagodzą skutki zimy.

Do trudnych zimowych warunków na drodze powinni się przygotować zarówno drogowcy jak i użytkownicy dróg.

Kierowcom korzystającym z dróg  zarządzanych przez  GDDKiA życzymy bezpiecznej podróży oraz pomyślności w Nowym 2014 Roku.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież