Międzynarodowy Workcamp w Zgorzelcu

Już szósty rok z kolei odbył się Międzynarodowy Workcamp , połączony z " Artystycznymi Warsztatami w Metalu", który miał miejsce od 20 lipca do 3 sierpnia 2013. Koordynatorem projektu jest m.in. Luise Trager.

Trzydzieścioro uczestników z Polski ( w tym nasz region reprezentowali : Dominik i Weronika Kozłowscy, Anna Kwiatkowska i Paula Dolińska z ZS Objezierze oraz Karolina Filipiak - studentka Wydziału Prawa i Administracji UAM Poznan ) , Niemiec i Włoch kontynuowało prace porządkowe rozpoczęte w poprzednich latach przez ich rówieśników.Tak jak do tej pory młodzież znaczne obszary poobozowego terenu i cmentarz jeńców radzieckich. Zwieńczeniem workcampu było stworzenie nowej, czwartej już rzeźby metalowej w ramach warsztatów z artystą Matthiasem Beierem.

Każdego roku , poprzez drobne prace remontowe i pielęgnacyjne na terenie Stalagu uczestnicy starali się utrzymać to ważne miejsce pamięci w jego należytym porządku. Młodzież uczy się i " dotyka " historii na miejscu, co daje jej impuls do odpowiedzialnego i rozważnego postępowania na przyszłość. Poza pracą i nauką na terenie Stalagu młodzież zwiedzała okolicę regionu i wybrała się m.in. na wycieczkę do Drezna oraz na wizytę do sąsiedniego miejsca pamięci - do Żagania na Stalag VIII C/ Luft III " The Art of Creating the Future from the Past " było mottem tegorocznego spotkania młodych ludzi z tych trzech krajów europejskich. W ciągu dwóch razem spędzonych tygodni w bliźniaczym mieście Gorlitz- Zgorzelec uczestnicy poznali i zintegrowali się i podczas pracy uczyli się wspólnej historii europejskiej, aby tworzyć ze swoich doświadczeń nową Europę."

Słowa te znalazły się w tekście zaproszeń skierowanych do Burmistrza Obornik - Tomasza Szramy, Starosty Obornickiego - Adama Olejnika, Romana Ostrowskiego- Dyrektora Zespołu Szkół w Objezierzu i Adama Malińskiego- społecznego koordynatora współpracy zagranicznej powiatu obornickiego - na otwarte obchody uroczystości Pamięci i ceremonię zakończenia projektu na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A przy pomniku ofiar II wojny światowej . Niestety z powodów terminowych zaproszone osoby nie mogły uczestniczyć w uroczystości i nasze miasto i powiat reprezentowała Anna Jagodzińska z Obornickiego Domu Kultury , która była już w ub. roku opiekunem grupy polskiej na tym projekcie.

Podczas uroczystości Anna Jagodzińska odczytała okolicznościowy list od władz samorządowych miasta Oborniki i powiatu obornickiego z życzeniami, gratulacjami i wyrazami uznania dla organizatorów i uczestników międzynarodowego projektu. Stała obecność młodzieży z naszej gminy i powiatu już od roku 2009 to dobra wizytówka i promocja naszego regionu ale i dowód, że młodzi ludzie interesują się historią - " historia magistra vitae est " ( historia jest nauczycielką życia ) powiedział jeden z młodzieżowych liderów projektu pochodzący z Ludom , uczeń klasy III Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych w Objezierzu - Dominik Kozłowski

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież