Skip to main content

Ciąża jako wyzwanie dla procesów i kondycji organizmu

ciaza

Ciąża stanowi jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających okresów w życiu kobiety – pod względem fizjologicznym, jak również psychicznym.

Mnogość i natężenie zmian hormonalnych w organizmie przyszłej matki obciąża go i ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie wszystkich układów i narządów. Rozwijające się dziecko potrzebuje stałego dopływu rozmaitych elementów tworzących jego własny budulec. Intensywny rozwój dziecka skutkuje pobieraniem znacznej ilości składników z organizmu matczynego, który musi w szybkim tempie uzupełniać wszelkie niedobory. To wymagające zadanie,  dlatego też kobiety w ciąży skarżą się na złe samopoczucie, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy zmiany hormonalne są najbardziej intensywne. Organizm kobiety ciężarnej w większym niż zwykle stopniu poddany jest działaniu rozmaitych czynników genetycznych.

 

Obciążenia genetyczne a funkcjonowanie kobiety ciężarnej i dobrostan dziecka

W okresie ciąży wszelkie obciążenia genetyczne wynikające z posiadania określonego genotypu mają zwielokrotniony wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety ciężarnej. Oznacza to zwiększoną  intensywność zmian, wzmocnione odczuwanie dolegliwości oraz większą podatność na choroby. Można i należy w miarę możliwości zapobiegać temu korzystając z szerokiej gamy badań oferowanych przez nowoczesną medycynę.     

Spośród nich szczególnie wartościowe jest badanie DNA pozwalające przede wszystkim określić działanie genu MTHFR, mającego wpływ na funkcjonowanie organizmu przyszłej matki, a tym samym również dziecka. Pozwala on wyregulować poziom bioaktywnej formy kwasu foliowego, który ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju rozwijającego się dziecka, jak również poziom homocysteiny, która z kolei stanowi zagrożenie, a tym samym konieczność prewencji.

 Genotyp kobiety a ryzyko występowania chorób i dolegliwości matki i dziecka

 Badanie DNA pozwala również określić, czy posiadany przez kobietę genotyp prawidłowo gospodaruje transportem witaminy D i utrzymuje jej wartość na dobrym poziomie. Wszelkie odchylenia od normy mogą skutkować ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych dla matki i dziecka chorób, jak cukrzyca ciążowa czy osteoporoza. Możliwość przeciwdziałania im, poprzez badanie dna dziecka a tym samym zapewnienie bezpiecznego przebiegu ciąży stanowi o ogromnej wartości badań genetycznych i coraz większej ich popularności.

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.