Skip to main content


Nadzór jakości powietrza w muzeach i archiwach

| Redakcja | Różne

muzeum

Dzieła sztuki, stare dokumenty i inne bezcenne eksponaty powinny być dobrze chronione przed wszelkimi uszkodzeniami. Nieodpowiednie oświetlenie, niewłaściwa temperatura czy też zbyt duża wilgotność powietrza mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich stanu. Jakie są warunki przechowywania muzealnych zbiórów i jakie parametry powietrza zalecają konserwatorzy?

Korzystne warunki przechowywania i ekspozycji

Według muzealnych norm konserwatorskich, optymalna temperatura powietrza, w jakiej powinno się przechowywać i eksponować przedmioty papierowe to 19-21 stopni C, a wilgotność względna to: 50-55 %.

Zagrożenia

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza uznaje się zazdecydowanie najistotniejszy czynnik. Zbyt niski jej poziom powoduje m.in. wysychanie klejów i kurczenie się płótna. Z kolei za wysoka wilgotność może wyrządzić szkody w postaci deformacji, przebarwień i rozpulchnień eksponatów. Zawilgocone otoczenie to także idealne warunki do rozwoju pleśni. Zabytki z papieru w archiwach, bibliotekach czy też muzeach są wówczas atakowane przez rozmaite bakterie i grzyby. Negatywny wpływ na stan obiektów zabytkowych może mieć też oddziaływanie różnego rodzaju zanieczyszczeń (pyłki, gazy).

Sposoby utrzymania stałych warunków klimatycznych

Aby utrzymać stabilny mikroklimat i optymalną wilgotność powietrza przez cały rok, stosuje się nowoczesne systemy klimatyzacji oraz odpowiednią izolację budynku. Przy mocno zawilgoconych pomieszczeniach wykorzystywane są dodatkowo osuszacze powietrza. Montuje się je na ścianach wewnętrznych lub wstawia bezpośrednio do sali muzealnej. Urządzenia te charakteryzuje wysoka wydajność. Znajdują one bowiem zastosowanie nawet podczas powodzi oraz wchodzą w skład magazynów powodziowych wielu gmin naszego kraju (źródło:http://www.osuszacze.watersmile.pl/sprzedaz/).

Należy wziąć pod uwagę, że w muzeach zawsze przebywają jeszcze pracownicy czy też zwiedzający, dlatego konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich również dla ludzi. Niektóre normy przechowywania delikatnych materiałów zabytkowych i klimat, w jakim ze względu na wymagania zdrowotne może przebywać człowiek, czasem bardzo się od siebie różnią i niestety nie zawsze można sprostać wszystkim standardom konserwatorskim.

Ile bierze firma sprzątająca za godzinę?

Usługi firm sprzątających stały się nieodłącznym elementem współczesnego życia, zarówno w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorcą, który chce utrzymać czystość w miejscu pracy, czy też zależy ci na pięknym mieszkaniu, podpowiemy ile takie usługi kosztują. 

Moda na zimne dni. Co ubrać, gdy pogoda nie rozpieszcza?

Zimowe dni mogą być wyzwaniem dla stylizacji, ale również stanowią świetną okazję do wyrażenia swojego unikalnego stylu. W artykule tym odkryjemy, jak połączyć funkcjonalność z modą, aby cieszyć się zimowymi dniami w pełni komfortowo i stylowo.

Bielizna na Dzień Kobiet: Gdzie kupić idealny prezent dla Twojej dziewczyny?

Dzień Kobiet to doskonała okazja do celebracji kobiecej siły, niezależności i piękna. Chcesz pokazać ukochanej, jak wiele dla Ciebie znaczy? Wybierz intymny prezent, który wyrazi więcej niż tysiąc słów! Bielizna damska na prezent zyskuje na popularności ze względu na swoją unikalną zdolność do łą...

Zaproszenia na 18 - kiedy wręczać, jakie wzory wybrać

Osiemnaste urodziny stanowią symboliczny punkt zwrotny w życiu. To czas, gdy młoda osoba przekracza progi nie tylko pełnoletniości, ale też większej samodzielności i odpowiedzialności.

Jak dobrać odpowiednie gadżety reklamowe dla nowych pracowników?

Istnieje niepisany zwyczaj, że nowi pracownicy w firmie otrzymują specjalny „pakiet powitalny”. Co się na niego składa? Przede wszystkim praktyczne gadżety firmowe. Mogą być to zarówno długopisy i notesy, jak również parasole, torby czy nawet breloki z latarką. W jaki sposób dobrać je tak, aby by...

Jak ławki miejskie wpływają na jakość życia w mieście?

Ławki miejskie są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, odgrywającym kluczową rolę w tworzeniu funkcjonalnych i przyjaznych przestrzeni publicznych. Ich obecność w miastach ma znaczący wpływ na zdrowie, dobrostan mieszkańców oraz jakość życia w obszarach miejskich.

Czy przysłowia pogodowe naszych babć nadal się sprawdzają? Komentuje ekspert IMGW 

IMGW: wiele staropolskich przysłów pogodowych już nie jest aktualna. „Gdy listopad mroźny, to lipiec niegroźny”, „Święta Zofija kłosy rozwija”, „Marzec zimny i słoneczny plon zapewnia dostateczny” - wiele z nas pamięta staropolskie przysłowia o pogodzie i uprawie ziemi, których używali nasi dziad...