Skip to main content


W ogrodzie, na balkonie, w mieszkaniu... Nowoczesne hamaki sprostają każdemu wyzwaniu!

| tekst zewnętrzny | Ogród

 top hamak

 

Hamak kojarzy nam się z wypoczynkiem na łonie natury. I słusznie! To doskonały sposób na spędzenie ciepłych, letnich dni w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami hamaków, możemy pokusić się także o zamontowanie takiego sprzętu w domu.

 

Hamaki tradycyjne

Tradycyjne hamaki rozwieszane są pomiędzy dwoma stałymi punktami, takimi jak drzewa, filary wspierające zadaszenie tarasu, lub też inne elementy konstrukcyjne budynku. Ważne, aby wybrać stabilne, solidne podpory dla naszego wiszącego leżaka. Do wyboru mamy hamaki z poprzecznymi drążkami bądź bez nich. Hamaki wyposażone w drążki są bardziej stabilne, nie przekręcają się nawet wtedy, kiedy nikt w nich nie leży. Są płytsze, dzięki czemu możemy obserwować otoczenie, wylegując się w nich. Hamaki bez drążków zwijają się zaraz po tym, kiedy z nich wstaniemy. Są głębsze, dzięki czemu trudniej z nich wypaść. Hamaki wykonane być mogą z tkaniny albo plecionki sznurkowej. Tego typu hamaki świetnie sprawdzą się w ogrodzie, w którym rosną duże drzewa - możemy zamontować je także na tarasie lub na balkonie, jeśli tylko posiadamy dwa odpowiednio od siebie oddalone, trwałe punkty mocowania. Raczej nie przydadzą się natomiast wewnątrz domu; po rozłożeniu zajmują dużo miejsca. Problematyczne mogłoby być również ich zamocowanie.

Hamaki na stelażu

Nowoczesne hamaki składają się z dwóch zasadniczych części: materiałowej lub plecionej płachty oraz stelaża (sprawdź modele dostępne na stronie http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/lezanki/hamaki.html). Dzięki zastosowaniu stabilnej konstrukcji możemy ustawić hamak w dowolnym miejscu. Hamaki na stelażu sprawdzą się zarówno w ogrodzie pozbawionym drzew, na tarasie i balkonie, jak i wewnątrz domu. Nowoczesna, prosta stylistyka doskonale pasować będzie do każdego wnętrza. Do wyboru mamy modele służące jako leżaki lub takie, w których można siedzieć. Stojaki wykonane mogą być ze stali, aluminium bądź drewna. Wybierając hamak na stelażu, warto zwrócić uwagę na to, czy konstrukcję można w prosty i szybki sposób złożyć, czy może wymaga pracochłonnego rozkręcania. Możliwość składania może się przydać, gdy po sezonie letnim postanowimy schować urządzenie do piwnicy lub na strych. Im mniejsze wymiary konstrukcja ma po złożeniu, tym łatwej będzie ją przechowywać zimą; będzie także poręczniejsza w transporcie. Duże znaczenie ma również waga stelaża. Lekką konstrukcję bez trudu przesuniemy do cienia lub na słońce, zależnie od upodobań. Ciężkie stojaki mogą okazać się trudne do przemieszczenia.

Huśtawki hamakowe

Ciekawym pomysłem, doskonale sprawdzającym się na tarasie, na balkonie oraz wewnątrz domu, są huśtawki hamakowe czy fotele hamakowe. Możemy powiesić je na jednej solidnej gałęzi, na stelażu lub na odpowiednio solidnym mocowaniu na suficie. Takie rozwiązanie z powodzeniem zastąpi fotele w mieszkaniu, nadając mu jednocześnie niepowtarzalny styl. Niektóre fotele hamakowe wyposażone są w usztywniane oparcia i miękkie poduszki do siedzenia, dzięki czemu doskonale sprawdzą się podczas czytania książki, długich rozmów czy oglądania filmów.

Hamaki dają wiele możliwości. Tradycyjne sprawdzą się przede wszystkim w ogrodzie, nowoczesne rozwieszane na stelażu pozwolą na relaks na każdym tarasie i balkonie. W mieszkaniu najlepiej wyglądać będą fotele hamakowe.

Drewno czy kompozyt – jaki materiał wybrać na taras?

Wybór odpowiedniego materiału to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie przydomowej przestrzeni.

Wertykulatory: sekret zdrowego trawnika

Pozornie może się wydawać, że początek roku nie jest odpowiednią porą na zajmowanie myśli pracami ogrodowymi. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Gdy dni zaczną robić się dłuższe i nieco cieplejsze, będzie to właściwy moment na przygotowanie trawnika na sezon wiosenno-letni. To właśnie...

Ogrodzenia jako element designu: Jak harmonijnie łączyć estetykę z funkcjonalnością

Ogrodzenia są nie tylko barierą ochronną, ale również wyrazistym elementem designu i architektury budynku. Harmonijne łączenie stylu z funkcjonalnością w przypadku ogrodzeń to sztuka, która nie tylko podkreśla charakter posesji, ale także spełnia praktyczne potrzeby. Jak zatem osiągnąć równowagę ...

Jak zrobić toaletę na działce?

Dostęp do WC wydaje nam się obecnie czymś oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Przykładowo na działkach rekreacyjnych nie zawsze ma się ten luksus. Na szczęście łatwo można to zmienić. Dziś podpowiemy Wam, jak samemu zrobić toaletę na działce oraz jaką pompę toaletową wybrać, by cieszyć się sp...

Najlepsze akcesoria do sauny ogrodowej

Odpoczynek w saunie ogrodowej to nie tylko przywilej, ale i sposób na niesamowite doświadczenia relaksacyjne i zdrowotne, jakie ona oferuje. Kluczem do pełnego korzystania z tych dobrodziejstw jest dobrze wyposażona sauna.

Zadaszenia tarasowe - estetyczne i funkcjonalne rozwiązania do każdego domu

Zadaszenia tarasowe to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które sprawi, że będziesz mógł korzystać z dodatkowego pomieszczenia nawet podczas niepogody, lub przeciwnie - latem, podczas intensywnego słońca.

Trampoliny ogrodowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Trampolina ogrodowa to ostatnimi czasy popularne urządzenie rekreacyjne do naszego ogrodu, które daje możliwość aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. To także świetny sposób na pozbycie się złej energii, a także uwalnianie dużej ilości dopaminy i endorfin do krwi, dzięki czemu...