Skip to main content

Agrotkaniny i agrowłókniny - czym są i kiedy się je stosuje?

| Artykuł sponsorowany | Ogród

Osoby zajmujące się uprawą roślin ogrodowych, często zadają sobie pytanie, jak prawidłowo o nie zadbać. Jednym z niezbędnych zakupów, jest odpowiedni materiał służący do ściółkowania gleby, na przykład agrotkaniny czy agrowłókniny. O przeznaczeniu tych artykułów oraz ich właściwościach dowiedzieć się można więcej z poniższego artykułu.

 

Zastosowania agrowłókniny i agrotkaniny

Syntetyczne materiały były do niedawna stosowane głównie przez profesjonalistów, wykorzystujących je do ściółkowania. Rosnąca popularność agrotkanin i agrowłóknin sprawiła jednak, że zyskały one na popularności również wśród amatorów uprawy roślin.

Obydwa te artykuły dla ogrodnictwa łączy podstawowe zadanie polegające na ściółkowaniu gleby, dzięki któremu warzywa, krzewy czy kwiaty są niezwykle skutecznie chronione przed szkodnikami oraz chwastami, nie tracąc jednocześnie dostępu do składników odżywczych znajdujących się w glebie czy wody niezbędnej do ich prawidłowego wzrostu. Powietrze oraz woda swobodnie przenikają przez agrowłókninę i agrotkaninę, a rośliny dzięki ich zastosowaniu zyskują odpowiednie warunki skutkujące szybszym i bardziej bujnym rozwojem. Materiały syntetyczne znajdują także zastosowanie podczas okrywania roślin na okres zimowy.

Charakterystyka agrowłókniny

Agrowłókniny wykonane są z polipropylenowych włókien, które układają się w nieregularną strukturę. Pozwala ona na swobodny dostęp powietrza i wody do roślin, charakteryzując się jednocześnie wysoką wytrzymałością mechaniczną.

Głównymi kategoriami, wedle których podzielić można agrowłókninę, są:

  • gramatura — najczęściej spotykane są modele ściółkujące (gramatura 50-100 g/m²) oraz okrywające (17-50 g/m²),
  • kolor — biały (gwarantuje stabilne warunki wilgotnościowe i termiczne roślinom) lub zielony, czarny czy brązowy (będące elementami ściółkującymi).

Charakterystyka agrotkaniny

Agrotkanina, tak jak agrowłóknina, jest wykonana z polipropylenu. Charakteryzuje ją jednak inna metoda technologiczna — cała powierzchnia agrotkaniny składa się z mocnych, cienkich nitek. Dzięki temu tkanina ta jest zdecydowanie mocniejsza i trwalsza od agrowłókniny, co pozwala na wykorzystywanie jej na przykład na skarpach czy przysypywanie jej grysem, nie martwiąc się o żadne uszkodzenia. Dzięki wysokiej wytrzymałości warto korzystać z agrotkaniny podczas zakładania szkółek leśnych czy większych hodowli. Warto jedna zaznaczyć, że materiał ten nie sprawdzi się podczas okrywania roślinności na okres zimowy.

Podsumowanie

Wybierając materiał ściółkowania gleby, warto dokładnie przeanalizować, w jakich warunkach będziemy go używali. Szeroki wybór agrowłóknin, agrotkanin, a także różne inne artykuły dla ogrodnictwa znaleźć można w ofercie sklepu Tkaniny, pod adresem sklep.tkaniny.info.pl.

 

Basen stelażowy: tworzenie idealnej letniej oazy

Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.

Jaka jest najlepsza wędzarnia elektryczna do domowego użytku?

Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...

Zaprojektuj przestrzeń w swoim ogrodzie wybierając leżaki basenowe

Marzysz o błogim wypoczynku, nie martwiąc się o to, że musisz szukać takiego miejsca daleko poza miastem? Jeżeli tylko posiadasz ogród lub nawet nieduży taras, to z pewnością doskonale w tym celu sprawdzą się leżaki basenowe.

Drewno czy kompozyt – jaki materiał wybrać na taras?

Wybór odpowiedniego materiału to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie przydomowej przestrzeni.

Wertykulatory: sekret zdrowego trawnika

Pozornie może się wydawać, że początek roku nie jest odpowiednią porą na zajmowanie myśli pracami ogrodowymi. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Gdy dni zaczną robić się dłuższe i nieco cieplejsze, będzie to właściwy moment na przygotowanie trawnika na sezon wiosenno-letni. To właśnie...

Ogrodzenia jako element designu: Jak harmonijnie łączyć estetykę z funkcjonalnością

Ogrodzenia są nie tylko barierą ochronną, ale również wyrazistym elementem designu i architektury budynku. Harmonijne łączenie stylu z funkcjonalnością w przypadku ogrodzeń to sztuka, która nie tylko podkreśla charakter posesji, ale także spełnia praktyczne potrzeby. Jak zatem osiągnąć równowagę ...

Jak zrobić toaletę na działce?

Dostęp do WC wydaje nam się obecnie czymś oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Przykładowo na działkach rekreacyjnych nie zawsze ma się ten luksus. Na szczęście łatwo można to zmienić. Dziś podpowiemy Wam, jak samemu zrobić toaletę na działce oraz jaką pompę toaletową wybrać, by cieszyć się sp...