Skip to main content

NSZ. Dokumenty 1942-1944. Tom I

| B.Tomczak | Historia

nsz-2

W 2008 roku podczas remontu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie znaleziono w szafie rektora...archiwum Narodowych Sił Zbrojnych.

Szafa w której odkryto dokumenty była wykonana na zamówienie Biura Fałszerstw Związku Jaszczurczego (później NSZ) i znajdował się w niej specjalnie zaprojektowany schowek. Dokumenty te okazały się istnym skarbem, którego zawartość pozwoli poznać jeszcze głębiej historię drugiej co do liczebności i najbardziej zakonspirowanej formacji podziemnego Wojska Polskiego jaką były Narodowe Siły Zbrojne.

O wielu materiałach znalezionych w szafie rektora SGGW do tej pory tylko słyszano. Dokumenty te zostały niedawno wydane w publikacji "Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty 1942-1944. Tom I". Celem niniejszej publikacji jest ułatwienie dostępu do źródeł, dotyczących Narodowych Sił Zbrojnych. W przygotowaniu jest następnych kilka tomów. Jest to spory kawałek historii przywracający pamięć żołnierzom NSZ, którzy nie szczędzili krwi, oraz życia w walce o niepodległą Polskę.

nsz-1

Bartek Tomczak,Związek Żołnierzy NSZ, Okręg Wielkopolska

Jak wyzwolono Rogoźno i Ryczywół?

Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie (foto)

W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.

Książka „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” już dostępna

Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.

Historia obornickiego rzemiosła na wystawie w obornickiej bibliotece

Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.

Lucyna Bełch o historii Garbatki (film)

Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.1)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.2)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.