Skip to main content

Jak wnioskować o odszkodowanie?

| Andrzej Kula | Moto

eoborniki pl1

 

Skutki wypadków samochodowych mogą być różne – zdrowotne, psychiczne, prawne, a dochodzi jeszcze kwestia zniszczonego pojazdu. Niezależnie od konsekwencji zdarzenia drogowego warto być na nie przygotowanym. Jeżeli jesteś poszkodowanym, dowiedz się, w jaki sposób wnioskować o odszkodowanie.

 

Jak wnioskować o odszkodowanie – krok po kroku

Odszkodowanie po wypadku przysługuje Ci, jeżeli posiadasz aktualne ubezpieczenie OC i spełniasz kilka podstawowych warunków.

  • Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu ewentualnej pomocy i wezwaniu służb należy porozumieć się z innymi jego uczestnikami.
  • Jeżeli zgadzacie się co do przyczyn zdarzenia, wystarczy spisać wspólne oświadczenie. Jego wzór jest łatwo dostępny, między innymi przez Internet i zawsze warto mieć standardowy wydruk pod ręką, np. w schowku.
  • Gdy drugi kierowca nie zgadza się z Twoją oceną sytuacji, a przy tym zachowuje się agresywnie i nie dąży do porozumienia – wezwij policję. Obowiązkiem funkcjonariuszy jest ocenienie sytuacji i rozstrzygnięcie sporu o przyczyny kolizji.
  • Skoro większość telefonów komórkowych posiada obecnie funkcję aparatu (a niektórzy wyposażają pojazdy w sportowe kamery), wykonanie zdjęć dokumentujących zdarzenie nie nastręcza większych problemów. Nawet jeżeli ubezpieczyciel nie wymaga i nie oczekuje zdjęć, zrób je w swoim interesie, dla własnego spokoju. Obejdź pojazd dookoła, postaraj się o jak najdokładniejsze i wyraźne kadry.
  • Skontaktuj się z ubezpieczycielem. Różne towarzystwa opracowują odmienne formuły, ale zawsze najlepiej sprawdza się zwykła rozmowa telefoniczna. Konsultanci na infolinii są przygotowani do udzielenia wszelkich niezbędnych informacji, szczególnie cennych w stresującym momencie. Swoją drogą, decydując się na wybór ubezpieczyciela, warto od razu zapamiętać wewnętrzne procedury przyznawania odszkodowania.
  • Adnotacja na polisie o treści BLS oznacza, że całą sprawę z likwidacją szkody rozwiążemy wewnątrz towarzystwa. Jeśli jej brakuje, należy skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Firma może przysłać agenta, zażądać zdjęć albo oczekiwać na wypełnienie formularza. Tu również przyda się bezpośredni kontakt w celu ustalenia dalszych kroków.
  • Dzięki bezpośredniej likwidacji szkód (wspomniany skrót BLS) szybciej rozwiążemy sprawy, w których brało udział wyłącznie dwóch kierowców, jest oczywiste kto zawinił, nikt nie był ranny, a ogólne szkody nie przekraczają określonej w warunkach ubezpieczenia, górnej wysokości.
  • Poszkodowany ma prawo do korzystania z samochodu zastępczego.
  • Jeżeli oczekujesz pełnego przelewu na konto, spodziewaj się wizyty rzeczoznawcy, który oceni stan pojazdu i przekaże pieniądze. W przypadku naprawy w warsztacie towarzystwo opłaca koszty.
  • W przypadku mniejszych zniszczeń i oczywistych spraw ubezpieczyciele oferują przyspieszony tryb likwidacji szkody, czyli szybki przelew na konto, który mniej więcej odpowiada wartości szkód.

Jeżeli zamierzasz kupić lub przedłużyć obowiązkowe ubezpieczenie, wypróbuj Kalkulator Ubezpieczeń OC Najtaniej u Agenta, aby wybrać najlepszą ofertę!

Jak myć samochód myjką ciśnieniową i nie zrobić szkody?

Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...

Z jakimi problemami musi mierzyć się transport drogowy w najbliższych latach?

Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...

Motoryzacja. W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...

Sprawdź, czy możesz zatankować E10

Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.

Od stycznia zmiana na stacjach paliw

Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...

Auta z USA: historia i fenomen amerykańskich pojazdów

Amerykańskie samochody, symbole wolności i innowacji, zaczęły swoją historię ponad wiek temu. Ford Model T, pierwszy masowo produkowany pojazd, zrewolucjonizował przemysł motoryzacyjny, dając początek erze motoryzacji. Od tamtej pory, samochody z USA stały się nie tylko środkami transportu, ale r...

Czym się charakteryzuje zabudowa typu wywrotka?

Zabudowa typu wywrotka, która montowana jest na bazie samochodu dostawczego do 3,5 tony jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i firm komunalnych. Auto dostawcze jest w stanie wjechać nawet wąskie uliczki i bramy, które są niedostępne dla samochodów ciężarowych.