Skip to main content


XX-lecie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski

| UM Rogoźno BC | Wielkopolska

fot.UM RogoźnoW piątek 27 maja w Gnieźnie - pierwszej stolicy Polski odbył się uroczysty jubileusz XX-lecia działalności Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Organizacja ta, skupiająca samorządy z naszego regionu, jest aktywnym uczestnikiem życia samorządowego w Wielkopolsce oraz daje możliwość mówienia wspólnym głosem w sprawach ważnych dla sprawnego funkcjonowania lokalnych społeczności i przekazywania wspólnych postulatów wielkopolskich samorządów władzom centralnym.

W uroczystości jubileuszowej, na którą przybyli reprezentanci licznych samorządów, wzięli udział także przedstawiciele Gminy Rogoźno, która przynależy do SGiPW od momentu jego powstania. Do Gniezna udali się wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Chudzicki i pracownik Urzędu Miejskiego Błażej Cisowski.

Pierwszym punktem programu piątkowej uroczystości była Msza św., która odbyła się w bazylice prymasowskiej. Pod nieobecność prymasa Józefa Kowalczyka, który przebywał w Warszawie, wspólnej liturgii przewodniczył emerytowany arcybiskup metropolita gnieźnieński i prymas-senior ks. prof. Henryk Muszyński. Prymas powiedział do samorządowców między innymi Na ratuszu w Poznaniu znanym nam wszystkim istnieje napis, który przy tej okazji wydaje mi się bardzo potrzebny by go przypomnieć, językiem troszeczkę anachronicznym, ale prawda wyrażona niesłychanie aktualna: "Rajco, co urząd swój pełniąc, wchodzisz do Ratusza pozostaw za drzwiami afekty, które przystoją jeno prywatnym osobom: gniew, przemoc, nieprzyjaźń, pochlebstwo, nienawiść, oblecz się w cnoty osoby publicznej. Albowiem tak jak wobec innych ty postąpić zechcesz, sprawiedliwie, albo niesprawiedliwie, tak i ciebie boski wyrok czeka i jemu będziesz musiał być poddany". Jest to przecież nic innego jak aplikacja naczelnej zasady ewangelicznej, która brzmi: Wszystko, co chcesz, aby ludzie ci czynili, ty im czyń. Arcybiskup podkreślił też ważną rolę samorządności oraz wymienił najważniejsze zasady sprawnego działania społeczności lokalnych. Skierował również słowa podziękowania dla stowarzyszenia za całokształt pracy na rzecz samorządów na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Kolejna część uroczystości odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. W rolę prowadzącego znakomicie wcielił się burmistrz Murowanej Gośliny Tomasz Łęcki. Głos zabierali kolejno: niedawno wybrany prezes SGiPW i za razem burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, marszałek województwa Marek Woźniak, starosta gnieźnieński Dariusz Pilak i prezydent Gniezna Jacek Kowalski. Wszyscy mówcy gratulowali zasłużonej organizacji wieloletniej aktywnej działalności oraz apelowali o dalsze przemawianie wspólnym głosem w istotnych dla samorządów sprawach.

Po przemówieniach wręczono odznaki honorowe „Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego” oraz podziękowania zasłużonym dla SGiPW. W drugiej grupie wyróżnionych znalazło się dwóch samorządowców naszej gminy. Pierwszy z nich to Gustaw Wańkowicz – skarbnik stowarzyszenia w I kadencji odrodzonego samorządu. W tym samym czasie wspomniany samorządowiec pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Rogoźnie. Drugi – Zdzisław Hinz – wieloletni aktywny członek i sekretarz stowarzyszenia, wybrany niedawno na kolejną kadencję. Zdzisław Hinz nie mógł niestety osobiście uczestniczyć w uroczystości. Gdy dobiegły końca podziękowania na scenę wkroczyła Kameralna Orkiestra Dęta Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie pod dyrekcją Witolda Habdasa. Występ zespołu był prawdziwą ucztą dla ucha, dlatego też występujący młodzi muzycy zbierali za swoją grę zasłużone oklaski.

źródło UM Rogoźno BC

Tomasz Tański powołany na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Tomasza Tańskiego na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Zmiana komisarza w Pile

Premier Donald Tusk  na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wyznaczył z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Dudzińską do pełnienia funkcji prezydenta miasta Piły do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta.

Pierwszy dzień pracy nowej wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk

Edukacja, ochrona środowiska i wzmacnianie roli kobiet w życiu społecznym – to trzy główne obszary, którym chce poświęcić swoją działalność nowa wojewoda wielkopolska.

Agata Sobczyk nowym wojewodą wielkopolskim

Wiceminister Wiesław Szczepański wręczył powołanie na urząd wojewody wielkopolskiego Agacie Sobczyk.

105 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Wywieś flagę powstańczą w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej!

Kto zastąpi Michała Zielińskiego?

Powołanie nowego rządu będzie skutkować zmianami wojewodów. Kto więc zastąpi Michała Zielińskiego?

10.12.2023 – zmiana rozkładu jazdy - co nowego dla naszych Podróżnych?

10 grudnia 2023 r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany: