Skip to main content


Dożynki wojewódzkie odbędą się w Pleszewie

| Łukasz | Rolnictwo

22 Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie odbędą się 27 sierpnia 2023 roku w Pleszewie.

Podczas konferencji prasowej  24 lipca br. w Zajezdni Kultury w Pleszewie Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, ks. Rafał Mielcarek – Dziekan Dekanatu Pleszewskiego, Maciej Wasielewski – Starosta Pleszewski oraz Arkadiusz Ptak – Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew poinformowali o programie tegorocznego regionalnego święta plonów. 22 Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie odbędą się 27 sierpnia 2023 roku w Pleszewie.  

- Wracamy do dożynek wojewódzkich po covidowej przerwie - ostatnia taka uroczystość odbyła się w 2019 roku. Obiecałam, że regionalne święto plonów odbędzie się w południowej Wielkopolsce. Teraz wywiązuję się z tej obietnicy. Wymyśliłem wstępnie Pleszew.  Jednak dożynki nie mogłyby się odbyć, gdyby miejscowi gospodarze nie wyrazili akceptacji dla tego pomysłu. Dziękuję Panu Staroście i Panu Burmistrzowi, że zdecydowali się wspólnie z nami podjąć ten wysiłek. Muszę też wspomnieć o ogromnej przychylności i akceptacji dla tej idei księdza biskupa Damiana Bryla – podkreślił Marszałek Marek Woźniak. 

Marszałek dodał również, że: - Pleszew został wybrany z wielu powodów, m.in. dlatego, że jest to miasto, które się pięknie rozwija w ostatnich latach. To miasto, na które trzeba zwrócić uwagę wszystkich Wielkopolan. Ośrodkowi miejskiemu towarzyszy obszar rolniczy, z  tradycjami i osiągnięciami, z nowoczesnością i wykorzystaniem szans, które dają środki unijne. Myślę, że starościny i starostowie dożynek są takimi dobrymi przykładami wielkopolskich gospodarzy.  

Wicemarszałek Krzysztof Grabowski poinformował, że: - dziękczynienie za plony rozpocznie się od otwarcia wystawy rolniczej o godzinie 12.00 na Stadionie Miejskim w Pleszewie, na godzinę przed mszą świętą. Wystawa będzie trwała cały czas, ponieważ będzie na terenach przyległych do miejsca uroczystości. Na tej ekspozycji będziemy chcieli zaprezentować w pigułce dorobek wielkopolskich rolników. 

O godz. 13.00 pod przewodnictwem JE bp. Damiana Bryla rozpocznie się msza święta. ks. Rafał Mielcarek, Dziekan Dekanatu Pleszewskiego podkreślił: -  Dożynki to czas dziękczynienia, przede wszystkim Panu Bogu za błogosławieństwo, którym nas obdarowuje. Dziękujemy Bogu za plony ziemi. Dziękujemy za to, że daje nam nie tylko pokarm duchowy, ale także chleb. Ten chleb jest dzięki pracy rolników, którzy nigdy do końca nie są w stanie przewidzieć, jaki to będzie czas. Czy będzie tyle deszczu, słońca, pogody -  ile potrzeba. Dlatego zawsze zwracają się do Boga o Boże błogosławieństwo.   

Maciej Wasielewski, Starosta Pleszewski zaprezentował starostów tegorocznych Dożynek Wielkopolskich. To Joanna Szymczak i Lucjan Kempiński. Starościna dożynek mieszka w Sulęcinie, od 15 lat prowadzi wraz z mężem Mirosławem ponad 45-hektarowe gospodarstwo. Pani Joanna laureatką w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku. Starosta dożynek pochodzi z Taczanowa Pierwszego, tam od 37 lat wraz z żoną Anną rozwija rodzinne gospodarstwo rolne, które liczy obecne 56 ha.  Został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.  

Burmistrz Arkadiusz Ptak zaznaczył: - rok 2023 jest szczególny dla naszego miasta, ponieważ obchodzimy jubileusz 740-lecia. Od początku roku był szereg uroczystości, które podkreślały wielowiekową tradycję naszego miasta, od połowy lat 70-ych gminy miejsko-wiejskiej. Takie wyróżnienie w postaci organizacji dożynek wojewódzko-diecezjalnych w tym szczególnym roku jest naprawdę uzasadnione. Trudno mi wskazać inną gminę w województwie wielkopolskim, gdzie byłaby tak bogata infrastruktura i tak dużo instytucji pracujących na rzecz rolnictwa. To w gminie Pleszew swoją siedzibę ma Ośrodek Doradztwa Rolniczego, to w gminie Pleszew jest szkoła rolnicza oraz wszystkie instytucje o charakterze powiatowym. 

 Na zakończenie obchodów wielkopolskiego święta plonów, o godz. 20.30, wystąpi zespół BEATA i BAJM. 


Ramowy program 22. Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich:

STADION MIEJSKI
Aleje Wojska Polskiego 
12.00 – otwarcie Wystawy Rolniczej  
13.00 – Msza Święta
Po Mszy Świętej obrzęd dożynkowy 
16.30  - program artystyczny 

CENTRUM KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA OHP 
Aleje Wojska Polskiego 21 
20.30 – koncert zespołu BEATA I BAJM. WSTĘP WOLNY 

Organizatorami 22. Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Diecezja Kaliska, Powiat Pleszewski oraz Miasto i Gmina Pleszew. 

Program oraz informacje o starostach dożynek i wystawie rolniczej dostępne są na stronie umww.pl/dozynki.

 

Od pisklęcia do nioski – najważniejsze jest odchów kurcząt

Okres zbliżającej się wiosny to czas, kiedy hodowcy drobiu rozpoczynają lęgi piskląt, wykorzystując domowy inkubator do jaj, lub dokonując zakupu piskląt na odchów. Wiąże się to z reguły z poświęceniem czasu i uwagi takim pisklętom, jednak efekty z pewnością będą satysfakcjonujące.

Polskie rolnictwo potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów.

Hodowla królików - przewodnik dla początkujących hodowców

Hodowla królików jest fascynującym zajęciem, które może przynieść wiele radości i korzyści. Te urocze zwierzęta są nie tylko przyjaciółmi dla całej rodziny, ale mogą również stanowić ważne źródło zdrowego mięsa. Nic więc dziwnego że futerkowe biją rekordy popularności i coraz więcej gospodarzy in...

Pastuchy elektryczne Chapron: Jaki model wybrać

Wieś zmienia się nie do poznania, mamy coraz więcej nowoczesnych maszyn i pięknych budynków. Rozwój widać też w dziedzinie ogrodzeń elektrycznych. W tym wszystkim w naszym rolniczym świecie nowoczesnych technologii rolniczych i hodowlanych, francuska firma Chapron wyróżnia się jako synonim innowa...

Protest rolników 20 marca 2024

Rolnicy dalej protestują, wskazując cały czas te same powody protestów, czyli „Zielony Ład” i import rolno-spożywczy z Ukrainy. W chwili pisania tego artykułu, na interaktywnej mapie protestów zaznaczono 564 miejsca blokad.

Mandat dla rolnika za pracę w nocy - możliwa zmiana prawa!

Jednym z największych absurdów współczesnej cywilizacji jest systemowe niszczenie profesji zajmującej się produkcją żywności, hodowców, drewna. Wygodnictwo i hipokryzja doprowadzają bardzo często do konfliktów. Wg. obecnego stanu prawa możliwe jest karanie rolników za wykonywanie swojej pracy w g...

20.02.2024 -- gdzie w naszym regionie mogą być prowadzone protesty rolników

Cały czas aktualizowana jest interaktywna mapa protestów rolników, prowadzona przez organizatorów, w obecnej chwili wprowadzono tam 198 miejsc. Trudna sytuacja może dotyczyć Poznania, gdzie w wyniku protestów zablokowane mają być główne węzły komunikacyjne.