Skip to main content


Uhonorowano działaczy społecznych (foto)

| Paweł Bydalek, WIR Oborniki | Rolnictwo

Przedstawiciele rolniczych struktur spotkali się na ostatnim posiedzeniu kończącym VI kadencję Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Obornikach. Spotkanie odbyło się 14 lipca br. w Rogoźnie.

Na zaproszenie Przewodniczącego - Łukasza Krzyśko w spotkaniu m.in. uczestniczyli: Roman Szuberski - Burmistrz Rogoźna, Henryk Szrama – Wójt Ryczywołu, Piotr Woszczyk – Zastępca Burmistrza Obornik, Andrzej Ilski – Członek Zarządu Powiatu Obornickiego, Marek Jagoda – Zastępca Burmistrza Rogoźna oraz Kierownicy instytucji rolniczych i Członkowie Rady Powiatowej WIR.

Spotkanie było okazją do przyznania wyróżnienia dla Pana Bonifacego Napartego i Janusza Fusińskiego za działalność społeczną dla mieszkańców wsi powiatu obornickiego.

Pan Bonifacy Naparty współtworzył Poznańską Izbę Rolniczą oraz Biuro Izby Rolniczej w Obornikach, będąc również Członkiem Rady Powiatowej nowo powstałej instytucji. Jako działacz społeczny pełnił funkcję sołtysa w miejscowości Pacholewo przez 16 lat. Udzielał się społecznie w Radzie Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska i prężnie działał jako Członek Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Obornikach. Na sesjach gminnych zawsze wspierał kwestie związane z rolnictwem i mieszkańcami wsi.

Pan Janusz Fusiński od 28 lat pracuje w Oddziale Wojewódzkiego Inspektoratu Roślin i Nasiennictwa w Obornikach, obecnie na stanowisku specjalista. Posiada wyjątkową wiedzę na temat stosowania środków ochrony roślin, którą bardzo chętnie przekazuje rolnikom. Pan Janusz był również Członkiem Rady Sołeckiej w Uścikowie. Dał się poznać mieszkańcom wsi jako osoba pomagająca w trudnych sprawach i z ogromnym zaangażowaniem wspiera lokalną społeczność.

Uchwałą Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej Medalion im. dr. Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej wręczył panom Przewodniczący Rady Powiatowej WIR – Łukasz Krzyśko.

Spotkanie było okazją do podsumowania współpracy z instytucjami rolniczymi i lokalnymi samorządami. Pani Katarzyna Wesołowska – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Obornikach przedstawiła zagrożenia jakie pojawiły się w gminie Oborniki w związku z wykryciem wirusa ASF w miejscowości Chrustowo. Pani Agnieszka Żmudzka – Kierownik WIORiN w Obornikach w swej wypowiedzi skierowała podziękowania dla Biura Izby za profesjonalną organizację szkoleń chemizacyjnych na terenie powiatu obornickiego. Burmistrzowie i Wójt również zadeklarowali dalszą współpracę z Wielkopolską Izbą Rolniczą.

Posiedzenie Rady było okazją do przedstawienia zasad wyborów do izb rolniczych. Przedstawiono terminarz poszczególnych czynności związanych z wyborami do samorządu rolniczego, które zaplanowane są na niedzielę 24 września 2023 r. W imieniu Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej przekazano podziękowania delegatom WIR za zaangażowanie w działalność samorządu rolniczego.

Paweł Bydałek

Od pisklęcia do nioski – najważniejsze jest odchów kurcząt

Okres zbliżającej się wiosny to czas, kiedy hodowcy drobiu rozpoczynają lęgi piskląt, wykorzystując domowy inkubator do jaj, lub dokonując zakupu piskląt na odchów. Wiąże się to z reguły z poświęceniem czasu i uwagi takim pisklętom, jednak efekty z pewnością będą satysfakcjonujące.

Polskie rolnictwo potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów.

Hodowla królików - przewodnik dla początkujących hodowców

Hodowla królików jest fascynującym zajęciem, które może przynieść wiele radości i korzyści. Te urocze zwierzęta są nie tylko przyjaciółmi dla całej rodziny, ale mogą również stanowić ważne źródło zdrowego mięsa. Nic więc dziwnego że futerkowe biją rekordy popularności i coraz więcej gospodarzy in...

Pastuchy elektryczne Chapron: Jaki model wybrać

Wieś zmienia się nie do poznania, mamy coraz więcej nowoczesnych maszyn i pięknych budynków. Rozwój widać też w dziedzinie ogrodzeń elektrycznych. W tym wszystkim w naszym rolniczym świecie nowoczesnych technologii rolniczych i hodowlanych, francuska firma Chapron wyróżnia się jako synonim innowa...

Protest rolników 20 marca 2024

Rolnicy dalej protestują, wskazując cały czas te same powody protestów, czyli „Zielony Ład” i import rolno-spożywczy z Ukrainy. W chwili pisania tego artykułu, na interaktywnej mapie protestów zaznaczono 564 miejsca blokad.

Mandat dla rolnika za pracę w nocy - możliwa zmiana prawa!

Jednym z największych absurdów współczesnej cywilizacji jest systemowe niszczenie profesji zajmującej się produkcją żywności, hodowców, drewna. Wygodnictwo i hipokryzja doprowadzają bardzo często do konfliktów. Wg. obecnego stanu prawa możliwe jest karanie rolników za wykonywanie swojej pracy w g...

20.02.2024 -- gdzie w naszym regionie mogą być prowadzone protesty rolników

Cały czas aktualizowana jest interaktywna mapa protestów rolników, prowadzona przez organizatorów, w obecnej chwili wprowadzono tam 198 miejsc. Trudna sytuacja może dotyczyć Poznania, gdzie w wyniku protestów zablokowane mają być główne węzły komunikacyjne.