Skip to main content


Święto pszczelarzy w Sielinku. Forum Pszczelarskie odbędzie się 15 kwietnia

Coroczne naukowe spotkanie specjalistów z dziedziny pszczelarstwa powraca do Sielinka. W sobotę, 15 kwietnia odbędzie się 29. edycja Forum Pszczelarskiego, organizowanego wspólnie przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu.

 

Forum od wielu lat stanowi arenę spotkań oraz wymiany doświadczeń i wiedzy w środowisku pszczelarskim. Pasiecznicy, nie tylko z Wielkopolski mają możliwość nawiązania branżowych kontaktów, poznania nowinek środowiskowych i pozyskania narzędzi do pracy.

Wykłady naukowe, odznaczenia i kiermasz

Spotkaniu towarzyszą wykłady naukowe, które w tym roku poprowadzi doktor inżynier Jerzy Samborski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Uczony omówi tematy związane z wychowem matek pszczelich, a także opowie o zależności zmian klimatycznych i karmieniu pszczół.

Forum Pszczelarskie w Sielinku to również coroczna okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych pszczelarzy. Podczas uroczystego otwarcia nastąpi wręczenie medali jubileuszowych, które ufundował Wojewódzki Związek Pszczelarzy. Przedstawiciele Związku wyłonią także laureatów konkursu na wzorową pasiekę.

Na tegorocznej edycji nie zabraknie również wystawy środków do produkcji pasiecznej, a także kiermaszu uli, odzieży ochronnej i sprzętu pasiecznego.

Program 29. Forum Pszczelarskiego w Sielinku

9:00-9:30 Rejestracja uczestników

9:45-10:30 Otwarcie 29. Forum Pszczelarskiego w Sielinku

10:30-12:25 „Wychów matek na własne potrzeby – czy to takie trudne?”, prowadzący: doktor inżynier Jerzy Samborski – profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

12:25-13:15 Przerwa

13:15-15:50 „Zmiany klimatyczne i pożytkowe a karmienie pszczół”, prowadzący: doktor inżynier Jerzy Samborski – profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Kontakt do organizatora:
Jędrzej Wigura,
tel. 723 678 071,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Od pisklęcia do nioski – najważniejsze jest odchów kurcząt

Okres zbliżającej się wiosny to czas, kiedy hodowcy drobiu rozpoczynają lęgi piskląt, wykorzystując domowy inkubator do jaj, lub dokonując zakupu piskląt na odchów. Wiąże się to z reguły z poświęceniem czasu i uwagi takim pisklętom, jednak efekty z pewnością będą satysfakcjonujące.

Polskie rolnictwo potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów.

Hodowla królików - przewodnik dla początkujących hodowców

Hodowla królików jest fascynującym zajęciem, które może przynieść wiele radości i korzyści. Te urocze zwierzęta są nie tylko przyjaciółmi dla całej rodziny, ale mogą również stanowić ważne źródło zdrowego mięsa. Nic więc dziwnego że futerkowe biją rekordy popularności i coraz więcej gospodarzy in...

Pastuchy elektryczne Chapron: Jaki model wybrać

Wieś zmienia się nie do poznania, mamy coraz więcej nowoczesnych maszyn i pięknych budynków. Rozwój widać też w dziedzinie ogrodzeń elektrycznych. W tym wszystkim w naszym rolniczym świecie nowoczesnych technologii rolniczych i hodowlanych, francuska firma Chapron wyróżnia się jako synonim innowa...

Protest rolników 20 marca 2024

Rolnicy dalej protestują, wskazując cały czas te same powody protestów, czyli „Zielony Ład” i import rolno-spożywczy z Ukrainy. W chwili pisania tego artykułu, na interaktywnej mapie protestów zaznaczono 564 miejsca blokad.

Mandat dla rolnika za pracę w nocy - możliwa zmiana prawa!

Jednym z największych absurdów współczesnej cywilizacji jest systemowe niszczenie profesji zajmującej się produkcją żywności, hodowców, drewna. Wygodnictwo i hipokryzja doprowadzają bardzo często do konfliktów. Wg. obecnego stanu prawa możliwe jest karanie rolników za wykonywanie swojej pracy w g...

20.02.2024 -- gdzie w naszym regionie mogą być prowadzone protesty rolników

Cały czas aktualizowana jest interaktywna mapa protestów rolników, prowadzona przez organizatorów, w obecnej chwili wprowadzono tam 198 miejsc. Trudna sytuacja może dotyczyć Poznania, gdzie w wyniku protestów zablokowane mają być główne węzły komunikacyjne.