Skip to main content


Woda była jego pasją i powołaniem

| T.Rojna | Lokalne

Nad nią się wychował, nad nią przez całe życie mieszkał i bez niej nie mógł żyć.

Henryk Urbaniak ur. 23 grudnia 1938roku w Obornikach. W latach 1947 - 1954 uczęszczał do Publicznej Szkoły Powszechnej w Obornikach. Obecnie w tym budynku mieści się Gimnazjum nr 3. Kolejnym etapem edukacji  była nauka zawodu w już nie istniejących Zakładach Remontowo Montażowych w Obornikach. W roku 1973 ukończył Liceum Ogólnokształcące dla pracujących w Obornikach a w roku 1979 Technikum Mechaniczne dla pracujących w Obornikach. W latach 1956 - 1959 pracował  w Poznańskich Zakładach Mechanicznych w Obornikach, a od 1962 do 1996 roku w Obornickich Zakładach Mięsnych jako wykwalifikowany maszynista urządzeń chłodniczych.  Już jako uczeń przejawiał zainteresowanie wodą.

Turystyka, rekreacja oraz sporty związane z wodą stały się nieodłącznym elementem jego życia. Uprawiał  kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo, sporty motorowodne oraz narciarstwo wodne. Wrażliwość oraz duża znajomość zagrożeń które niesie kontakt z wodą ukierunkowały działania pana Henryka w stronę zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich tych którzy korzystali z akwenów wodnych w szerokim tego słowa znaczeniu. Po uzyskaniu w 1961 roku stopnia Ratownika Wodnego klasy I pan Henryk pracował jako ratownik między innymi na kąpielisku rzecznym w obornickich Łazienkach /kąpielisko to istniało jeszcze na początku lat 70tych poprzedniego wieku/. Należy zaznaczyć że stopnie w zakresie ratownictwa wodnego w tym czasie nadawane były przez Polski Związek Pływacki. 11 kwietnia 1962roku zostaje powołane w Polsce Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W roku 1963 pan Henryk wstąpił do poznańskiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a w roku 1966 został członkiem Zarządu tego oddziału. W roku 1963 był współzałożycielem pierwszej w Obornikach drużyny WOPR.  Stopień Starszego Ratownika Wodnego zdobył w 1987 roku. Inne uprawnienia wodniackie to zdobyty w 1971 roku Patent Żeglarski Stermotorzysty, a w 1978 roku Patent Sternika Jachtowego.

 

Był członkiem wielu organizacji których działalność skupiała się na propagowaniu rekreacji, turystyki i sportów wodnych. W latach 50tych poprzedniego wieku był członkiem Ligi Morskiej włączonej w 1953 roku w struktury Ligi Przyjaciół Żołnierza.  We wrześniu 1956 roku w Obornikach powstała 13 Żeglarska Drużyna Harcerzy im. Jana Miękusa. Pan Henryk był jednym z założycieli tej drużyny. W 1978 roku wstąpił  do Sekcji Żeglarskiej „PERKOZ” działającej przy Kombinacie „METALPLAST” w Obornikach. Jako członek a potem członek zarządu sekcji czynnie uczestniczył we wszystkich działaniach organizacji ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa na wodzie. Za wkład pracy na rzecz sekcji został wyróżniony medalem okolicznościowym z okazji dziesięciolecia istnienia S.Ż. „PERKOZ”.  Po powołaniu do życia Obornickiego Stowarzyszenia Wodniackiego „APLAGA” został jednym z pierwszych członków tej organizacji.     

                                            

Był uczestnikiem oraz organizatorem wielu spływów kajakowych także zimowych które odbywały się na rzekach Warcie i Wełnie. W roku 1956 wziął udział w rejsie jachtem „Nautilus”. Rejs odbył się rzekami: Wartą i Notecią na trasie z Obornik przez Santok do Czarnkowa. Wielokrotnie startował w lidze regatowej organizowanej przez S.Ż. „PERKOZ” na jeziorze Budziszewko. Uczestniczył wiele razy w  organizacji obornickich „WIANKÓW”.W roku 1979 stanął na czele grupy organizującej „WIANKI”

Za zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa na wodzie w roku 1977 został odznaczony Złotą Odznaką za Zasługi dla Wielkopolskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia  Ratunkowego. W roku 1984 Urząd Wojewódzki w Poznaniu wyróżnił pana Henryka Honorowym Dyskiem za społeczny wkład pracy w rozwój kultury fizycznej i turystyki na terenie Województwa Poznańskiego. W roku 2013 pan Henryk otrzymał Honorowe Wyróżnienie Burmistrza Obornik za utworzenie drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Obornikach.    

Bogatym doświadczeniem wodniackim a zwłaszcza wiedzą z zakresu ratownictwa wodnego pan Henryk dzielił by się jeszcze przez wiele lat z kolejnymi pokoleniami wodniaków, niestety, pokonała go nieuleczalna choroba. Dnia 15 czerwca 2015 roku odszedł od nas człowiek który był jedną z ikon obornickiego wodniactwa.

Cześć jego pamięci!

         

Budowa ścieżki rowerowej Oborniki – Żerniki

Jeszcze kilkanaście lat temu rower czy motorower był podstawowym środkiem transportu mieszkańców wsi. Rowerem jeździło się na targ, do urzędu, na dworzec PKP. Obecnie jazda rowerem to głównie rekreacja, rozrywka lub aktywność sportowa.

Zuzanna Ortyl z kolejnym sukcesem

Zuzanna Ortyl wywalczyła 3 miejsce podczas Mistrzostw Okręgu Mażoretek w Kościanie.

Dawne mapy Obornik i okolic

Zapraszamy na wystawę "Dawne mapy Obornik i okolic" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach.

Chcą poprawić bezpieczeństwo na drodze Oborniki - Murowana Goślina

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i radny Rady Miejskiej Adam Stańko wzięli udział w spotkaniu, podczas którego podpisano list intencyjny ws. przebudowy DW187.

Wyłoniono wykonawcę obwodnicy Obornik

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będ...

Będzie bezpieczniej na rogozińskich drogach gminnych

Gmina Rogoźno poinformowała o wyłonieniu firm, które będą odpowiadały za poprawę stanu dróg. 

II Kongres firm w Obornikach

Centrum Rekreacji Oborniki po raz drugi gościło obornickich przedsiębiorców. W kongresie wzięło udział blisko 80 osób.