Skip to main content


Mija rocznica wyzwolenia Obornik i Rogoźna

| UM Oborniki | Lokalne

25 stycznia to ważna data w historii naszego miasta – właśnie w tym dniu wyzwolono Oborniki. Z tej okazji Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Drewiczem złożyli kwiaty pod pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej.

Trzy ciężkie dni trwały w 1945 roku walki o wyzwolenie Obornik. Zniszczeniu uległy cztery czołgi Armii Radzieckiej, a śmierć poniosło 20 żołnierzy. 21 stycznia 1945 roku, stacjonujące tu władze niemieckie na wieść o nadciągającym froncie i wyzwalaniu kolejnych miast w Wielkopolsce wraz z ludnością opuściły miasto. W Obornikach został tylko oddział, który miał bronić przed armią radziecką. 20 stycznia wyzwolona została Murowana Goślina, a 23. Rogoźno. W tym czasie rozpoczęły się walki o oswobodzenie Obornik. Pierwsze oddziały radzieckie wraz z czterema czołgami dotarły w nocy z 21 na 22 stycznia na przedmieścia Obornik od ulicy Łukowskiej. Niestety złe rozpoznanie oraz zbyt mała liczba żołnierzy spowodowały klęskę uderzenia. Sukcesem zakończył się dopiero drugi atak przeprowadzony równocześnie z dwóch stron od Murowanej Gośliny i od Kowanówka, gdzie stacjonowała duża liczba żołnierzy. Zacięte walki zakończyły się w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku. Oprócz dużych zniszczeń na ulicy wówczas Łukowskiej, a dziś Powstańców Wielkopolskich, zniszczono kamienice przy ulicy Lipowej oraz wieżę kościoła ewangelickiego (dziś kościół pod wezwaniem św. Józefa). Wycofujące się z miasta oddziały niemieckie, straszyły oborniczan po pierwsze armią czerwoną, a po drugie tym, że nie mają się cieszyć, niedługo powrócą bowiem do Obornik. Jedną z ofiar zakończenia II wojny światowej w Obornikach był właściciel Młyna Słonawy – Dahlmann. Słysząc o  wkraczających wojskach sowieckich i nie chcąc widzieć jak plądrują dorobek jego życia, popełnił samobójstwo w budynku biurowym (charakterystyczny istniejący do dziś budynek z czerwonej cegły). Warto dodać, że rodzina Dahlmannów w okresie okupacji w bardzo dobry sposób odnosiła się do ludności polskiej. Co więcej w 1940 roku wystąpiła nawet z gminy ewangelickiej nie chcąc płacić obowiązkowej daniny.

Po zakończeniu okupacji Oborniki tak jak i reszta kraju znalazły się w nowej rzeczywistości politycznej. Tuż po zamknięciu działań wojennych administratorem miasta był Zarząd Miejski z burmistrzem na czele. Od stycznia 1947 roku miastem i gminą rządziła już Miejska Rada Narodowa, najpierw z burmistrzem, później z Przewodniczącym Prezydium, kończąc na Naczelniku Miasta.

Budowa ścieżki rowerowej Oborniki – Żerniki

Jeszcze kilkanaście lat temu rower czy motorower był podstawowym środkiem transportu mieszkańców wsi. Rowerem jeździło się na targ, do urzędu, na dworzec PKP. Obecnie jazda rowerem to głównie rekreacja, rozrywka lub aktywność sportowa.

Zuzanna Ortyl z kolejnym sukcesem

Zuzanna Ortyl wywalczyła 3 miejsce podczas Mistrzostw Okręgu Mażoretek w Kościanie.

Dawne mapy Obornik i okolic

Zapraszamy na wystawę "Dawne mapy Obornik i okolic" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach.

Chcą poprawić bezpieczeństwo na drodze Oborniki - Murowana Goślina

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i radny Rady Miejskiej Adam Stańko wzięli udział w spotkaniu, podczas którego podpisano list intencyjny ws. przebudowy DW187.

Wyłoniono wykonawcę obwodnicy Obornik

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będ...

Będzie bezpieczniej na rogozińskich drogach gminnych

Gmina Rogoźno poinformowała o wyłonieniu firm, które będą odpowiadały za poprawę stanu dróg. 

II Kongres firm w Obornikach

Centrum Rekreacji Oborniki po raz drugi gościło obornickich przedsiębiorców. W kongresie wzięło udział blisko 80 osób.