Skip to main content

Proces naliczania odsetek

calculator 723917 1280

Wielu ludzi jest świadomych, że za brak uiszczenia danej należności w terminie grożą nam pewne konsekwencje. Niewielu jednak wie skąd te konsekwencje się biorą i jak obliczyć ich wielkość.

W obecnej dobie internetu i digitalizacji wszystkich aspektów życia oferowanych jest mnóstwo rozwiązań, które ułatwiają nam podejście do tematów, które jeszcze parę lat temu bardzo utrudniały nam życie. Weźmy na przykład naliczanie odsetek ustawowych. Kiedyś aby dowiedzieć się o ile wzrosła kwota należności, która mamy uiścić trzeba było rozpisywać rozliczenia korzystając z ustalonych wzorów i algorytmów. Dzisiaj, internet oferuje mrowie stron, na których znajdziemy kalkulator odsetek. W takim wypadku cały proces sprowadza się do wypełnienia kilku rubryczek i mamy gotową kwotę podaną co do grosza i z zerowym marginesem błędu.

Strony te są zaprojektowane bardzo przejrzyście i nawet osoby, dla których surfowanie po sieci nie należy do zadań najprostszych i nie jest ich codziennością, nie będą miały większych trudności z ich obsługą. Przejrzysty interfejs i jasno opisane pola, w których umieszczamy niezbędne dane są zaprojektowane z myślą o prostej i szybkiej obsłudze. Technologia w tym wypadku spełnia swoje założenie w stu procentach i ułatwia człowiekowi życie jak tylko to możliwe.

Nie należy jednak zapominać, że mimo tych wszystkich dóbr technologicznych, niewywiązywanie się w terminie z danych zobowiązań wobec naszych wierzycieli to coś czego należy unikać. Może to mieć znaczący wpływ zarówno na stan naszego konta jak i na to co dzieje się w naszej psychice. Nie od dziś wiadomo, że rosnące zadłużenie odciska swoje piętno na psychice człowieka i często może go zmusić do zasięgania pomocy u psychologa lub psychoterapeuty. Ma ono również negatywny wpływ na jego reputacje wśród bliskich mu osób, a nawet na jego przyszłe zdolności kredytowe.

Tak więc, dla osób, które potrzebują pomocy z obliczaniem tychże konsekwencji, internet ma do zaoferowania wiele specjalistycznych stron i pomocnych rozwiązań.

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.