Skip to main content

Jutro mija czas przekazania rozliczenia PIT pracodawcy

| Finanse

Jutro mija czas przekazania rozliczenia PIT pracodawcy Tylko do 10 stycznia pracownik może zobowiązać swojego pracodawcę do rozliczenia za niego PIT-u za 2013 rok. Mogą to zrobić pracownicy, którzy przez cały ubiegły rok byli zatrudnieni u jednego pracodawcy. Osoby, które w tym czasie zmieniły pracę lub miały dochody z kilku źródeł, będą musiały rozliczyć się same. Podobnie jak podatnicy chcący skorzystać z ulg podatkowych czy ze wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem lub dzieckiem.

Jeśli pracownik chce, aby pracodawca rozliczył jego PIT za ubiegły rok, ma ostatnią szansę na to, by złożyć specjalne oświadczenie, czyli wypełniony PIT-12. Dokument można np. pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów bądź urzędów skarbowych.

– Aby pracodawca mógł nas rozliczyć w urzędzie skarbowym, musimy cały poprzedni rok pracować u jednego pracodawcy – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Wiesława Drożdż, rzeczniczka Ministerstwa Finansów.

Oznacza to, że osoby, które w ciągu ubiegłego roku zmieniały pracę, nie będą mogły skorzystać z tego uprawnienia.

– Jeżeli mieliśmy kilka źródeł dochodów, wtedy niestety też nie mamy takiej możliwości i musimy rozliczyć się sami – podkreśla rzeczniczka. – Również wówczas, kiedy chcemy skorzystać z ulg podatkowych czy preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem czy z dzieckiem, musimy rozliczyć się sami.

Z obserwacji resortu finansów wynika, że z każdym rokiem przybywa osób korzystających z możliwości scedowania obowiązku rozliczenia podatkowego na swojego pracodawcę.

W oświadczeniu PIT-12 pracownik powinien zadeklarować, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy, a także, że nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz z preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów. Zobowiązanie pracodawcy do rozliczenia PIT-u nie wyklucza jednak skorzystania przez pracownika z ulgi do końca okresu rozliczeniowego, czyli do końca kwietnia.

– Nawet jeżeli zobowiążemy swojego pracodawcę do rozliczenia nas z urzędem skarbowym, a przed końcem okresu rozliczeniowego znajdziemy jakieś rachunki, pozwalające na skorzystanie z ulgi, przypomnimy sobie albo dowiemy się, że jesteśmy uprawnieni do skorzystania z ulgi, to wtedy możemy złożyć korektę w urzędzie skarbowym – wyjaśnia Wiesława Dróżdż.

W tym celu podatnik będzie musiał złożyć kolejny druk PIT, z którego będzie wynikało, z jakiej ulgi chce skorzystać. Każdy pracodawca zobowiązany jest przekazać swoim pracownikom rozliczenie roczne na druku PIT-40, które finalnie (do końca lutego) ma trafić do urzędu skarbowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.

Czym jest KSeF i jakie daje możliwości?

Krajowy System e-Faktur to narzędzie, które już od dawna intryguje wielu przedsiębiorców. To ogólnopolski program informatyczny, który pozwala na wystawianie i odbierane faktur strukturalnych. Co ciekawe, jeżeli już teraz postawimy na korzystanie z systemu, będziemy mogli liczyć na korzyści podat...